Haberler

23 Ekim 2023

Gönüllü Sağlık Ekibi, Benin’de Sağlık Taraması Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Can Veren Eller Derneği iş birliğinde Benin’in Adjohoun kasabasında bulunan TİKA Sağlık Merkezinde çeşitli branşlarda sağlık taraması gerçekleştirildi.

TİKA tarafından Afrika kıtasında sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmak, ihtiyaç duyulan sağlık operasyonlarını gönüllü olarak gerçekleştirmek, yerel sağlık personellerine bilgi aktarımında bulunmak, sağlıkta kullanılan yeni teknikleri öğretmek ve ülkeler arası dostluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Bu doğrultuda; TİKA ve Can Veren Eller Derneği iş birliğinde Benin’in başkenti Porto Novo’ya bağlı Adjohoun kasabasında bulunan TİKA Sağlık Merkezi’nde "Kadın Hastalıkları ve Doğum, Pediatri, Üroloji ile Ağız ve Diş Sağlığı" branşlarında genel muayene ve tedaviler gerçekleştirildi.

5 gün süren sağlık taramasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 230 hasta, Pediatri Polikliniğinde 230 hasta, Diş Polikliniğinde 186 hasta, Üroloji Polikliniğinde 6 hasta tedavi hizmeti alırken, 333 çocuğa sünnet operasyonu ile 49 hastaya laboratuvar hizmeti olmak üzere toplamda 1039 kişiye sağlık hizmeti ulaştırıldı. Yapılan tıbbi müdahaleler yerel hekimlerle işbirliği ve bilgi aktarımıyla gerçekleştirildi. Beninli sağlık personellerine laboratuvar tetkikleri ile ağız ve diş sağlığı alanlarında eğitim verildi.

Yerel makamlar, bölgede gerçekleştirilen organizasyonlara katkılarından dolayı Can Veren Eller Derneği ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Romanya’da “Türk Dili” Konferansı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen "5. Uluslararası Kültürel Çokseslilik Dünyada Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti Konferansı", Romanya’nın Köstence Ovidius Üniversitesinde gerçekleştirildi. Romanya Demokrat Türk Birliğinin (RDTB) katkısıyla düzenlenen konferans, 7 ülkeden...