Haberler

06 Eylül 2016

Gül Baba Türbesi Restorasyonu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın Katılımıyla Başladı

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi'nin başlangıcı törenine katıldı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga ile Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi'nin başlangıcı törenine katıldı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga, Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi'nin temel atma törenine katıldı. Avrupa'nın en kuzeyindeki Osmanlı dönemi eseri olduğu belirtilen Gül Baba Türbesi'nin, TİKA tarafından başlatılan Rekonstrüksiyon ile Çevre Düzenlemesi Projesi'nin başlangıcı törenine katılan Kaynak, Türkler ve Macarların tarihte bazı dönemlerde rekabet ettiklerini ama zamanla bu dönemi geride bırakarak gerçek dost ve kardeş ilişkisi kurduklarını söyledi. Kaynak, Gül Baba'nın iki millet arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi konusunda önemli rol oynadığını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Semjen, Gül Baba Türbesi'nin, Türk ve Macar devletleri tarafından tadilatının yapılmasının önemli olduğunu ifade ederek, ''Tüm bunlar aslında çok iyi işleyen Türk-Macar ilişkilerine dayanıyor. Her ne kadar tarihte çeşitli rekabetler yaşamış olsak da iki halk da Türk asıllı. Bunun dışında da binlerce olay bizi birbirimize bağlıyor. Macaristan'da birçok Osmanlı Türk dönemine ait tarihi eser var. Aynı şekilde Türkiye'de birçok Macar tarihi eser mevcut.'' diye konuştu. Ulusal Ekonomi Bakanı Varga da Macar hükümetinin, Türk hükümeti ve halkıyla iyi ilişkiler içinde olmaya çalıştığını kaydederek, ''Türkiye ve Macaristan arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler her geçen gün daha da güçleniyor. Örneğin son dönemde Ankara'da Budapeşte, Budapeşte'de ise Ankara günleri düzenlendi. TİKA benim de milletvekili olduğum bölgedeki bir okula dil laboratuvarı açtı. Orada gelecek yıldan itibaren Türkçe dersleri verilecek.'' ifadelerini kullandı.

 Budin’in fethi sırasında, 2 Eylül 1541 tarihinde vefat eden Gül Baba’nın naaşı, Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile Yahya Paşazade Mehmet Paşa tarafından 1543 ile 1548 yılları arasında inşa edilen Türbeye defnedilmiştir Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi ile 1996 yılından beri tamir edilmeyen ve harap hale gelmiş Türbenin restorasyonu ve çevre düzenlenmesi TİKA tarafından yapılacak.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak TİKA Budapeşte Ofisini Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Budapeşte ofisini ziyaret etti. Resmi temaslarda bulunmak üzere Macaristan'a gelen Kaynak, TİKA'nın Budapeşte ofisini ziyaretinde, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Havva...