Haberler

15 Nisan 2015

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İşbirliğinde Moldova Gümrük Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde Moldova Gümrük İdaresi’nden gelen ve 6 kişiden oluşan 2 ayrı gruba Ankara’da eğitim verildi.

Türkiye ile Moldova arasında 5 Şubat 2014 tarihinde imzalanan VII. Dönem KEK Protokolü çerçevesinde, Türkiye ile Moldova Gümrük İdareleri arasında yapılması öngörülen çeşitli konulardaki inceleme ve eğitim çalışmalarına yönelik olarak TİKA ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde Moldova Gümrük İdaresinden gelen ve altışar kişiden oluşan 2 ayrı gruba Ankara’da eğitim verildi.

2014 yılında Moldovalı Gümrük İdaresi personelinden oluşan iki ayrı gruba Edirne ve İstanbul’da düzenlenen eğitim programları kapsamında; kara kapısı, deniz limanları ve hava limanları kontrollerinde kullanılan teknik ekipmanların kullanımı konularında eğitim verildi.  Eğitim programı çerçevesinde Moldova Gümrük İdaresi personeline yolcu ve tır gümrük işlemleri ile kaçakçılıkla mücadele konularında da sunumlar yapıldı ve saha incelemelerinde bulunuldu.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen eğitim programı Ankara’da gerçekleştirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı merkez binasında gerçekleşen eğitim programı kapsamında Moldova Gümrük İdaresi çalışanlarına Gümrük Kıymeti, AEO, Risk Analizi ve Gümrük Muhafaza alanında eğitimler verildi.

2015 yılı Mayıs ayında Moldova’da beşincisinin düzenlenmesi öngörülen eğitim programları programlarına önümüzdeki yıl da devam edilecek.

Sonraki Haber

Afganistan Kabil'de Bulunan Abdulhadi Davi Lisesi'ne Donanım Desteği

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da sınırlı imkanlarla faaliyetlerini sürdürmeye çalışan Abdul Hadi Davi Lisesinin bilgisayar laboratuvarına 40 adet masaüstü bilgisayar ile masa ve sandalyeleri, iki adet dizüstü bilgisayar, bir adet yazıcı,...