Haberler

11 Temmuz 2023

Gürcistan’da Arazi Yönetiminde Dijital Teknolojiler Üzerine Eğitim Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Gürcistan’da arazi yönetiminde dijital teknolojiler üzerine eğitim programı düzenlendi.

TİKA, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Gürcistan Adalet Bakanlığı Milli Kayıt Ajansı iş birliğinde Başkent Tiflis’te düzenlenen programa, 70 Gürcistanlı uzman katıldı.

Mülkiyet kanıtı arşivlerinin bakımı, belgelerin saklanmasına yönelik modern yaklaşımlar, taşınmaz sicilinin tutulmasına yönelik mevzuat ve sicil sistematiği, Türkiye’de kadastro çalışmaları, fotogrametrik harita üretim süreçleri konu başlıklarında eğitimlerin verildiği program sonunda katılımcılara sertifika verildi.

Teslim törenine; T.C. Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarı Kazım Kartal, Milli Kayıt Ajansı Başkanı Davit Devidze, TİKA Tiflis Koordinatörü Tuba Özütok, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanı Sadettin Tunas ile Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Cevdet Ekmel Hatipoğlu katıldı.

Törende konuşan Milli Kayıt Ajansı Başkanı Devidze, Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade ederek planlanan ortak proje ve etkinliklere hazır olduklarını, eğitim programı için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Tiflis Koordinatörü Özütok burada yaptığı konuşmasında, TİKA’nın 1994 yılından bu yana yaklaşık Gürcistan’da 700 proje gerçekleştirdiğinin altını çizdi. TİKA’nın bireylerin mesleki gelişimine önem verdiğini belirten Özütok, yürütülen eğitim projelerinde nihai amacın ülkelerdeki kurumların kapasitesinin artırılması olduğunu kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Pakistan’a 10 Bin Türkçe Kitap Bağışlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Pakistan Ulusal Kütüphanesi ve ülkedeki çeşitli üniversitelerin kütüphanelerine dağıtılmak üzere 10 bin Türkçe kitap bağışlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek...