Haberler

04 Ekim 2017

Gürcistan’da Batum Botanik Bahçesi'ne İlaç Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti’nde Orman Zararlılarına Karşı Mücadele Projesi kapsamında Batum Botanik Bahçesine ilaç desteğinde bulunuldu.

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti’nde Orman Zararlılarına Karşı Mücadele Projesi, TİKA tarafından 2005 yılında başlatılmış olup 2006, 2007, 2010, 2011, 2012 ve 2016 yıllarında başarıyla gerçekleştirildi. Proje kapsamında gerekli kimyasal ve biyolojik ilaç, tuzak ve ekipmanla beraber T.C. Artvin Orman Müdürlüğü ile işbirliğinde Gürcü tarafına uzman desteği de sağlandı. Ayrıca 2016 yılında Acara’da TİKA tarafından yürütülen çevre koruma girişimleri kapsamında bölgenin merkezi yerde, Batum’a yakın Yeşil Burnu’nda bulunan Botanik Bahçesinde orman zararlılarına karşı mücadele projesi gerçekleştirildi.

Bu yıl Batum Botanik Bahçesi Müdürlüğü, Acara Özerk Cumhuriyeti Batum Botanik Bahçesinde yayılmış parazit bitkilere karşı mücadele için TİKA’dan ilaç ve ekipmanı talep etmişti. Kafkasyanın 105 yıllık en büyük ve en eski botanik parklarından biri olan Batum Botanik Bahçesinin bakımı ve korunması için kullanılacak ziraai donatım ekipnamları temin edilerek, TİKA tarafından park idaresine teslim edildi. 1912 yılında Karadeniz kıyısında kurulan Batum Botanik Bahçesi günümüzde 111 hektar alana sahip olma özelliği taşıyor. Çakvi Beldesi yakınlığında bulunan ve üç dendroloji parkı, Kolheti Koruma Alanı ve coğrafik prensiplere göre 9 şeride ayrılmış bölümü kapsayan bahçenin denizden yüksekliği 0-220 metre, arazisi dağlık olma özellikleri taşıyor.

Batum Botanik Bahçesinin koleksiyonunda Kafkaslar, Avustralya, Yeni Zelanda, Himalaya, Doğu Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Meksika ve Akdeniz Ülkelerinden getirilen 5.000’den fazla bitki mevcut. Botanik Bahçesinde bilimsel araştırmalar, eğitimlerle beraber sosyo-kültürel faaliyetler de yapılmakta olup bahçe alanı ziyaretçilere açık durumda. Batum Botanik Bahçesi, bir çok ülkenin botanik kurumları ile irtibatta olup Türkiye’de Artvin Orman Müdürlüğü ile temasları bulunuyor. Teslim töreninde konuşan Batum Botanik Bahçesi Parkı Müdürü İrakli Arçaia, TİKA’nın Botanik parka verdiği özel ilgiden bahsederek, TİKA’ya desteklerinden dolayı teşekkür etti. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Aile Hekimliği Merkezlerine Tıbbi Cihaz ve Malzeme Desteği

Kosova’da sağlık hizmeti alanında projelerine devam eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Viti ve Kaçanik Belediyesi Aile Hekimliği Ana Merkezlerine tıbbi cihaz ve malzeme desteğinde bulundu. Kosova’nın güneydoğusunda yer alan ve nüfusu 40...