Haberler

05 Ağustos 2021

Gürcistan’daki Duisi Camii TİKA Tarafından Yenilendi

Gürcistan'ın Kakheti bölgesinde bulunan ve 1901 yılından bu yana onarılamayan Duisi Camisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilerek ibadete açıldı.

Gürcistan'ın Kakheti bölgesindeki Ahmeta şehrinde yer alan ve 1901 yılından bu yana onarılamayan Duisi Camisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edildi.

Camii’nin açılış törenine T.C. Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, Kakheti Valisi Irakli Şioşvili, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, Tiflis Din Hizmetleri Müşaviri Ahmet Erdem, Gürcistan Müslümanları İdaresinin Doğu Müftüsü Etibar Eminov ve bölge halkı katıldılar.

Büyükelçi Yazgan burada yaptığı açıklamada, Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin her alanda olduğu gibi din alanında da iyi olduğunu belirterek, Duisi Camii'nin Türkiye, TİKA tarafından restore edilerek ibadete açılmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Açılışın ardından konuşma yapan Demirdağ ise, “Gürcistan'da yaşayan tüm farklı etnik kökenli Müslümanların bir arada, birlik ve beraberlik içerisinde özgürce ibadet etmelerini ve daha konforlu ibadet etmelerini sağladık. Biz şuanda Pankisi Vadisi'nin Duisi köyündeyiz, burada yaşayan halkın birçoğu Müslüman kökenli çeçenler. Duisi Camii 1901 yılında yapılmış ve bu güne kadar hiçbir şekilde tadilatı yapılmamıştır. Bütün Gürcistan Müslümanları İdaresinin Müftülüğü tarafından bize talep geldi ve bizde bu şekilde 120 yıllık Duisi Camii'nin tadilatını ve çevre düzenlemesini ve ortak kullanım alanları için iki tane binalar yaptık bu şekilde köy halkı özel günlerde, dini bayramlarda, merasimlerde faaliyetlerini birlikte sürdürmek açısında böyle bir projesi gerçekleştirdik” dedi.

"Türkiye’ye teşekkür etti"

Türkiye'de son günlerde meydana gelen büyük çaplı yangınlarda hayatını kaybedenler için Türkiye’ye taziyelerini ve başsağlığı dileklerini ileten Vali Şioşvili, “Bugün Ahmeta Belediyesine bağlı Duisi köyündeyiz. Burada Duisi Camii'nin restore edilmiştir. Bu adımı memnuniyetle karşılıyorum ve Türkiye’nin TİKA kurumuna bu çalışmaya özel katkılarından dolayı derin şükranlarımı iletiyorum. Bu kurum Kakheti bölgesinde birçok projeyi hayata geçiriyor. Türkiye Büyükelçisine, Ahmeta Belediyesini ziyaretinden ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Aynı zamanda, Türkiye'de son zamanlarda meydana gelen büyük çaplı yangında can kaybından dolayı Türkiye’ye en derin taziyelerimi ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Son olarak, projelere genel olarak katkılarından dolayı TİKA'ya teşekkür etmek istiyorum. Bu kurum vatandaşlarımızın refahı için önemli projelerde iştirak ediyor” dedi.

Müfti Eminov ise yaptığı açıklamada, “Kardeş Türkiye'de meydana gelen yangın felaketleri bizi üzse de, bugün genel tadilatın ardından Duisi köyündeki caminin açılış töreninde olduğumuz için mutluyuz. Bu camiye birkaç kez gelmiştim ve çok bakımsız bir durumdaydı. Müracaat ettik ve TİKA üstlendi ve hayata geçirdi. Devletimiz, vatanımız ve milletimiz için hayırlı ve uğurlu olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Azerbaycanlı Veterinerlere Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde, Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı personeline yönelik Ankara Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Veterinerlik Laboratuvar Eğitimleri düzenlendi. Ülkemizin Veteriner Laboratuvarı alanında...