Haberler

07 Mart 2015

Gürcistan'da Demokratik Kültürün Seçimi Uluslararası Seminerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)’nın desteğiyle 19-20 Şubat tarihleri arasında Gürcistan’ın Borcomi şehrinde Tiflis Siyasal Bilgiler Okulu’nun organize ettiği ‘Demokratik Kültürün Seçimi Uluslararası Semineri’ düzenlendi.

Hükümet ve muhalefet temsilcileri, ülkenin önemli idari, finans, eğitim, medya sektörü mensuplarının katıldığı seminer programı Tiflis Siyasal Bilgiler Okulu’nun 2014-2015 eğitim öğretim yılında düzenlediği üçüncü seminer oldu.

Seminer; İsviçre Konfederasyonu Gürcistan Büyükelçisi Guenther Baechler, Almanya Gürcistan Büyükelçisi Ortwin Hennig, Gürcistan İsrail Büyükelçisi Yuval Fuchs, Gürcistan ABD Büyükelçiliği Halkla İlişkiler Danışmanı Courtney Austrian, Friedrich Ebert Vakfı Güney Kafkasya Bölgesi temsilcisi Julia Blasius, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Tiflis Program Koordinatörü Mustafa Korkmaz ve diğer yabancı misafirlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Gürcistan’daki demokratikleşme süreçlerinin ele alındığı seminerin açılış konuşmasında Tiflis Siyasal Bilgiler Okulu Müdürü Armaz AHVLEDİANİ okulun faaliyet alanı, amaçları, devam eden aktiviteler ve gelecekteki hedefleri hakkında seminere katılanlara kısa bilgi verdi. Ahvlediani, sağladığı destek için TİKA’ya şükranlarını iletti. 

Konuşmacılardan geçen ay Savunma Bakanı görevinden istifa eden ve şimdi ülkenin en güçlü muhalefet partisi lideri olarak görülen İrakli ALASANİA “Hükümetten Muhalefete (From Government to Opposition – The Culture of Winning and Losing)” başlığı altında ülkenin dış ve iş siyasi gelişmeleri hakkında bilgi birikimlerini katılımcılar ile paylaştı. Dünya politikasının günümüzde en çok konuşulan konularından biri olan ‘Ukrayna Krizi’ hakkında Siyasi ve Askeri Analizler Enstitüsü’nden dış politika uzmanı Sergey Markedonov’un görüşleri ilgi ile takip edildi.

Katılımcılar seminer sayesinde Gürcistan’ın iç ve dış politikasına ve güncel dış politika konularına ilişkin sorularına hem iktidar hem muhalefet kanadından konuşmacılarca cevap buldular.

                Tiflis Siyasal Bilgiler Okulu

2006 yılından itibaren TİKA ile yakın işbirliği içerisinde olan Tiflis Siyasal Bilgiler Okulu, Gürcistan ve Kafkasya bölgesinin demokratikleşme sürecine destek sağlamak ve siyasal kültürün gelişmesine katkıda bulunmak amaçları doğrultusunda 1999 yılında kurulmuştur.

Hukukun üstünlüğü ve sivil toplumun oluşturulması, insan haklarının korunması, etnik sorunların çözülmesi, bölgesel güvenlik ve jeopolitik tehditlerin analizi konuları üzerinde faaliyetlerini yürütmekte olan kuruluş, düzenlediği uluslararası seminerler ve çok sayıda yuvarlak masa toplantıları ile farklı bakış açılarının ve bölge sorunlarına getirebilecek çözümlerin konuşulup tartışıldığı ortak zeminler yaratmaktadır.

Sonraki Haber

TİKA 120 Ülkede Kadınların Mutlu ve Güzel Bir Hayat Yaşamaları İçin Çalışıyor

TİKA 120 Ülkede Kadınların Güzel ve Mutlu Bir Hayat Sürmeleri İçin Çalışıyor