Haberler

09 Haziran 2014

Gürcistan'da Genç Kamu Görevlilerine Eğitim

Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen Gürcistan Genç Kamu Görevlileri Eğitim Organizasyonu Projesi tamamlandı.

Gürcistan’da 1999 yılından bu yana faaliyet gösteren Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği, Gürcistan’da kamu siyaseti ile kamu yönetiminin geliştirilmesi, siyasi ve ekonomik reformlarının icra edilmesi, bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi, verimli ve güvenli ortamın oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği uluslararası toplumun dikkatini Gürcistan’ın potansiyeli ile sorunlarına çekmeye ve Gürcistan Hükümeti ile araştırmalar yapan kurumlar arasında diyalogların geliştirilmesine katkı sağlamaya çalışıyor.

Yeni lider neslinin yetiştirilmesi kapsamında derneğin gerçekleştirdiği çok sayıda program sayesinde genç kadrolar yetiştiriliyor. Gençlerin ülkenin kalkınma sürecine katılıp kamu veya sivil toplum sektöründe aktif rol oynamaları sağlanıyor. Gürcistan eğitim sisteminin sorunlarından biri olan kamu görevlilerini hazırlayan bir merkezin mevcut olmaması, devlet tarafından genç araştırmacılar için ileri eğitim kursları düzenlenmemesinden dolayı dernek, yeni lider neslinin yetiştirilmesi girişimi çerçevesinde TİKA tarafından, Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Eğitim Projesi girişiminde bulunuldu.

Eğitim programı çerçevesinde Gürcistan Hükümeti mensupları, Gürcistan’da görev yapan genç diplomatlar, kamu görevlileri ve sivil toplum temsilcilerinden seçilen 18 kursiyerden oluşan gruba geniş akademik bilginin aktarılmasını sağlandı.

Katılımcılara beş ay boyunca Bölgesel Güvenlik, Uluslararası Siyaset, Uluslararası Bölgesel Kurumlar, AB ve NATO, Kamu Siyaset Analizi, Ekonomi Kalkınma, Liderlik, Siyasi Tarih ve İdeoloji, Devlet Stratejisi ve Güvenliği, Jeopolitik ana bağlıklı akademik modüllerden oluşan toplam 44 dersten 88 saatlik eğitim programı düzenlendi.

Katılanlar, pratik çalışmalarla seminerler yoluyla kendi mesleki niteliklerini arttırarak görevlerini en iyi şekilde yerine getirme mekanizmalarını benimsediler. Program çerçevesinde düzenlenen teorik ve pratik çalışmalarla, kamu görevlileri ve STK mensuplarının mesleki niteliklerini arttırarak katılımcılara yeni bağlantılar kurma fırsatları verildi.

Başarılı kursiyerlere Türkiye Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü’nün katıldığı bir törenle TİKA ve Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği adına sertifikaları takdim edildi. Söz konusu eğitim programı TİKA tarafından desteklenmiş olup proje ile Türkiye ve Gürcistan arasında eğitim alanındaki işbirliği, Gürcü ve Türk akademik çevreleri arasında iletişim ağının güçlenmesi, sürdürülebilirliği ve Türkiye’nin görünürlüğüne katkı sağlandı.

Sonraki Haber

TİKA ve Tübitak Tüsside İşbirliğinde Liderlik Okulu Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve TÜBİTAK TÜSSİDE’nin işbirliğiyle Türkiye’nin coğrafi ve kültürel yakınlığı bulunan ülkelerdeki bürokratlara yönelik düzenlenen Liderlik Okulu Projesi devam ediyor. TİKA ile TÜBİTAK-TÜSSİDE tarafından geçen yıl başlatılan Liderlik Okul Projesiyle...