Haberler

08 Şubat 2014

Guyana'daki Müslüman Toplumuna TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Latin Amerika Ülkelerinden Guyana’da bulunan Kitty Camisi’nin Halıları yenilendi.

Karayipler Topluluğu (CARICOM) üyesi Guyana ile kültürel işbirliği kapsamında başkent Georgetown’da bulunan Kitty Camisi’nin eskiyen halıları TİKA tarafından yenilenerek yeni bir görünüme kavuşturuldu. The Central Islamic Organisation of Guyana (CIOG) adlı sivil toplum örgütü işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında TİKA tarafından, Kitty Camisi’nin restorasyon çalışmalarına katkı sağlandı. Merkezi konumda bulunan ve bölgedeki Müslümanların sosyal ve kültürel amaçlı olarak da kullandığı Kitty Cami, halıların yenilenmesi ile ibadete açıldı.

Türkiye’den gönderilen halılar halkın geleneklerine göre yeniden temizlenip cami içine ve kadınlar için ayrılan aynı zamanda toplantı ve diğer etkinlikler için kullanılan bölüme serildi. Nüfusun yüzde 15’ini oluşturan Müslümanları temsil eden kuruluşlardan biri olan The Central Islamic Organisation of Guyana Sivil Toplum Örgütü yetkilileri desteklerinden dolayı TİKA’ya müteşekkir olduklarını belirterek bölge halkının memnuniyetini ilettiler.

Latin Amerika kıtasının kuzeyinde bulunan Guyana, çoğunluğu Hint ve Afrika kökenli insanlardan oluşan 750.000 nüfusu ile Surinam ve Uruguay’dan sonra kıtadaki en küçük 3. Ülke olma özelliğini taşıyor. 1966 yılında bağımsızlığına kavuşan Guyana, 2006 yılında Karayipler Topluluğu Ortak Pazarı’na dahil oldu. Küçük bir nüfusa sahip Guyana, dışarıdan doğrudan yatırımlarla kalkınma girişimlerinde bulunuyor.

Sonraki Haber

Filistin Kızılayı El Bireh Hastanesine Oksijen Üretim Sistemi

Batı Şeria’da bulunan Filistin Kızılayı El Bireh Hastanesi’ne temini ve kurulumu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen oksijen üretim sisteminin açılışı gerçekleştirildi. TİKA tarafından Filistin’in sağlık altyapılarının iyileştirilmesi amacıyla Filistin Kızılayı’nın talepleri doğrultusunda...