Haberler

01 Temmuz 2016

Hiçbir Ülke Geride Kalmayacak!

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) kapsamında BM ihtisas örgütü ICAO'nun "Hiç Bir Ülke Geride Kalmasın" kampanyası ile uçuş güvenliği standartlarının ve tavsiye edilen uygulamaların yaygınlaştırılması çalışmalarına büyük destek sağlayan Türkiye sivil havacılık alanında önemli bir eğitim-uygulama merkezi haline gelecek.  

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) işbirliğinde Kırgızistan Sivil Havacılık Kurumu (SHK) uzmanlarına İş Başında Eğitim (OJT) düzenlendi. Eğitim süresince; Güvenlik Yönetimi Sistemi, Risk Yönetimi ve Havayolu İşletmesi Ruhsatlandırma Süreci konularında uluslararası standartlar ile AB ve Türkiye uygulamaları anlatıldı.

Kırgızistan SHK Genel Müdürü Ermek Omuralıev; Kırgızistan'ın sivil havacılığının uluslararası ve AB standartlarına tam uyumlu hale getirilebilmesi için kapasite arttırma ve uzmanlaşma eğitimlerine öncelik verilmesini uygun bulduğunu belirtti. Bu kapsamda, Türkiye ile Kırgızistan SHK arasında imzalanan işbirliği mutabakat zaptı sivil havacılık alanında ikili ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir aşama oldu.

Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın, Kırgız heyeti makamında kabul ederek; sivil havacılık alanında Türkiye’nin birikimini ve örnek gelişimini, talep eden tüm ülkelerle paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

Uluslararası sivil havacılığa ilişkin küresel standart ve tavsiyeler belirleyen Birleşmiş Milletler ihtisas örgütü; Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) mevzuatına tam uyumun sağlanabilmesi için Türkiye birçok ülkeye destek sağlıyor. ICAO'nun kurucu üyeleri arasında yer alan Türkiye'de verilen eğitimler alıcı ülkelerin sivil havacılık otoritelerinin idari ve teknik altyapısını güçlendiriyor.

Türkiye; sivil havacılık sektöründe 2003 yılından itibaren 5 kat büyüyerek ICAO’ya üye ülkeler arasında 30. sıradan 11. sıraya yükseldi. Türkiye’nin dünya sivil havacılığına yaptığı katkılar artırarak devam ediyor.

TİKA ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen eğitim programları; düzenli periyotlarla verilmeye devam edecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Deprem Yaralarını Sarmaya Çalışan Ekvador’da İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile 7,8 büyüklüğündeki depremin yaralarının sarılması için incelemelerde bulunmak üzere Güney Amerika ülkesi Ekvador’a giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) heyeti ülkedeki Müslümanlar ile iftar yemeğinde bir araya...