Haberler

17 Ocak 2019

Hırvatistan’da TİKA’nın Desteği İle İslam Merkezi İnşa Ediliyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç’in huzurunda imzalanan anlaşma ile TİKA ve Hırvatistan İslam Birliği işbirliğinde Hırvtatistan’da İslam Merkezi inşa ediliyor.

Sisak İslam Kültür Merkezi Projesi kapsamındaki iş birliği mutabakat zaptı, iki ülke Cumhurbaşkanlarının huzurunda TİKA Başkanı Serdar Çam ve Hırvatistan İslam Birliği (Meşihad) Başkanı Müftü Aziz Hasanoviç tarafından imzalandı. Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitaroviç, İslam Kültür Merkezi projesine ilişkin iş birliği protokolünün imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu projenin iki ülke arasındaki kültürel diyaloğa yapacağı katkının önemine işaret etti.

Hırvatistan İslam Birliği tarafından Sisak Belediyesi’nde yer alan Sisak İslam Kültür Merkezi’nin inşaatına Nisan 2017 tarihinde başlandı. Fakat finansman sıkıntısı ve sahadaki çeşitli zorluklar nedeniyle projenin tamamlanabilmesi için desteğe ihtiyaç duyuldu. Yapılan görüşmeler neticesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla Sisak İslam Kültür Merkezi inşaatının tamamlanması çalışmaları kapsamında TİKA ve Hırvatistan İslam Birliği tarafından işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

İşbirliği çerçevesinde Türkiye ve Hırvatistan arasındaki tarihi bağlar, dostluk ve ortak değerler ışığında, Sisak İslam Kültür Merkezi’nin tamamlanabilmesi için TİKA tarafından destek sağlanacak.

4 katlı olarak proje edilen İslam Kültür Merkezi 586 kişinin ibadet edebileceği bir cami, çocukların eğitim alabileceği 3 derslik, çok amaçlı toplantı salonu, restoran ve camide görev yapan imamlar için konaklama gibi temel alanlardan oluşmaktadır. Proje tamamlandığında Hırvatistan’daki dördüncü İslam kültür merkezi olacak.

Kültür Merkezinin temel atma töreni Kasım 2016 tarihinde yapıldı ve inşaat Nisan 2017 tarihinde başlamıştır. 2019 başı itibariyle proje toplamının takriben %20’si tamamlanmış durumdadır. TİKA’nın destek sağlaması ile birlikte projenin 2020’de bitirilmesi öngörülmektedir. 

Sisak İslam Birliği

Müslümanların Sisak şehrine ilk yerleşmeleri 19. yüzyılda başlamıştır. Hırvatistan İslam Birliğinin çatısı altında faaliyet gösteren 15 meclisten biri olan ve Sisak İslam Birliği adıyla da bilinen kurum, şehirdeki Müslüman nüfusun artması üzerine 17.09.1967 tarihinde kuruldu. İslam Birliği’nin kuruluşunu izleyen ilk yıllarda Müslümanlar ibadetlerini evlerinde yapıyordu. 1974 yılında İslam Birliği resmi olarak mescit, mektep ve imam dairesi niteliği taşıyan 100 metrekarelik bir evi satın alarak faaliyetlerine başlamıştır. Sisak şehrinde ve çevresinde yaşayan Müslümanların bütün dini ve sosyal yaşamı bugüne dek bu evin içerisinde gerçekleşmektedir. Sisak’taki İslam Birliği kısıtlı imkanlarıyla 1967’den bu yana düzenli olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerle aktif ve dinamik bir birlik olarak tanınmaktadır.

Bölgede Müslüman nüfusun artmasıyla birlikte faaliyet alanı genişleyen İslam Birliği’nin bu faaliyetlerini yürüteceği bir cami ve İslam Kültür Merkezi’nin inşa edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Libya’nın Fizan Bölgesine Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Libya'nın Fizan bölgesinde bulunan Ubari şehrindeki Şeriat ve Kanun Fakültesine donanım desteğinde bulundu. TİKA, Libya’nın Fizan bölgesinde önemli eğitim kurumlarından biri olan ve geçtiğimiz dönemde yaşanan çatışmalarda zarar...