Haberler

29 Haziran 2018

Hırvatistan’da TİKA’nın Eğitime Desteği Sürüyor

Hırvatistan İslam Birliği çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Ahmed Smajlovic İslam Lisesi’nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan teknik kapasite geliştirme projesinin teslim programı mezuniyet töreninde gerçekleştirildi.

TİKA, Hırvatistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Hırvatistan’da farklı sektörlerde birçok projeyi hayata geçiren TİKA, Hırvatistan İslam Birliği çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Ahmed Smajlovic İslam Lisesi’ne teknik donanım desteğinde bulundu.

Zagreb’in Lisinsky Salonu’nda gerçekleşen mezuniyet törenine Hırvatistan İslam Birliği Müftüsü Aziz Efendi Hasanović, Lise Müdürü Mevludi Arslani, Zagreb Üniversitesi Rektörü Prof. Damir Boraš, TİKA yetkilileri, Hırvatistan İslam Birliği mensubu imamlar, öğrenciler ve velileri katıldı.

Yeni mezunların hazırladığı “Hz. İsa ve Hz. Meryem” konulu programda iki din arasındaki ortak  sanatsal etkinliklerle dile getirildi. Programda konuşan Müftü Aziz Hasanović, İslam Lisesi’nin hem Hırvatistan’daki hem de civar ülkelerdeki Müslüman gençler için çok önemli bir eğitim kurumu olduğunu, gelecek nesillerin bu eğitim yuvasında yetişerek en iyi üniversitelerde okuyup Hırvatistan ve civar ülkelerdeki Müslümanlara hizmet ettiklerini dile getirdi.

Zagreb Üniversitesi Rektörü Damir Boraš ise “Geçen yıl Hukuk Fakültesine birinci giren öğrenci İslam Lisesi mezunuydu, tüm yeni mezunları üniversitemizde görmekten dolayı mutlu oluruz“ diyerek mezunlara sonraki yaşamlarında başarılar diledi.

TİKA Zagreb Koordinatörü Haşim Koç, kaliteli bir eğitim kurumuna vermiş oldukları destekten dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Proje tabelasını Okul Müdürü Mevludi Arslani ile birlikte mezun olan öğrencilere teslim eden Koç, öğrencilerin mezuniyet sonrasındaki yaşamlarında başarılarının sürmesini dileyerek sözlerini sonlandırdı.

Sonraki Haber

TİKA Türk Dil ve Kültürüne Sahip Çıkıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın destekleriyle Romanya’da “Dünyada Türk Dili ve Medeniyeti” konferansı gerçekleştirildi. Türkçe eğitimin yaygınlaştırılmasında son dönemde oldukça önemli gelişmeler kaydeden Romanya’nın özellikle soydaşların yoğun olarak yaşadığı Köstence şehrinde bulunan ve...