Haberler

29 Ağustos 2019

Hırvatistan’da “TİKA Basket 2019” Dostluk Turnuvası

Hırvatistan’ın güneyinde Pelješac yarımadasındaki Žuljana beldesinde yer alan açık hava spor alanı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenerek Adriyatik kıyılarındaki en güzel spor alanlarından biri haline getirildi.

TİKA tarafından spor alanında 2020 yılı olimpiyatlarında yeni olimpik spor olarak kabul edilen 3×3 sokak basketbolunun oynanabileceği 4 alan oluşturuldu. Yazın turistlerin yoğun ilgi gösterdiği beldedeki gençlerin spor yaptıkları alan, kış mevsiminde de beldenin öğrencileri tarafından beden eğitimi derslerinde kullanılıyor.

Proje kapsamında Zagreb’deki Basketbol Artı Spor Kulübünün organizatörlüğünde ve Zuljana Kasaba Meclisinin ev sahipliğinde Hırvatistan, Türkiye, Bosna-Hersek ve Karadağ’dan dört takımın katıldığı “TİKA Basket 2019” dostluk turnuvası düzenlendi. 1×1; 2×2 ve 3×3 kategorilerinde 16 yaş altı basketçilerin mücadele verdiği turnuvanın son gününde final mücadeleleri kıran kırana maçlara sahne oldu. 1×1 kategorisinde ilk üçe Türkiye, Bosna-Hersek ve Hırvatistan takımlarından birer oyuncu kaldı ve finaller sonucunda Türkiye temsilcisi birinci, Bosna-Hersek temsilcisi ikinci ve Hırvatistan temsilcisi üçüncü oldu.

Genel sıralamada Bosna-Hersek takımı turnuvayı birinci olarak kapatırken, Türkiye ikinci, Karadağ ise üçüncü oldu. Zuljana’da TİKA tarafından kaplanan alanda gerçekleştirilen ilk turnuvada dört farklı ülkeden gelen oyuncular hem spor becerilerini sergilediler, hem de güzel dostluklar kurdular.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan’da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın liman şehri Gwadar’daki devlet okullarına kırtasiye malzemesi desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından, Pakistan’da okullaşma oranın en düşük olduğu Belucistan eyaletinde bulunan 4 devlet okulunda 2019-2020 eğitim dönemine...