Haberler

03 Kasım 2023

I. Özbek – Türk Forumuna TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) desteklenen İbn-i SinaYazmaları ve Bilim Hayatı I. Özbek-Türk Forumu Buhara’da gerçekleştirildi.

500’e yakın uzman ve öğrencinin bulunduğu foruma, Türkiye, İran, Kırgızistan, Kazakistan, Çin, Kore ve ABD’den tarih, tıp, ilahiyat ve edebiyat gibi farklı disiplinlerden çok sayıda konuşmacı katıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesinden İbn-i Sina eserleri üzerine çalışmalar yapan ülkemizin nitelikli akademisyenleri sunumlarıyla foruma katkıda bulundu.

Batı'da "Avicenna" olarak tanınan, modern tıbbın temel taşlarını koyan, tıp, fizik ve felsefe gibi alanlarda çok sayıda kitap yazan İbn-i Sina, Orta Çağ modern biliminin kurucusu ve hekimlerin önderi olarak kabul ediliyor.

AYBÜ Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Salih Mollahaliloğlu bitkiler üzerine gerçekleştirdiği çalışmaları, Kocaeli Belediyesi Müsteşarı Hasan Aydınlık tarımsal kalkınmayı desteklemek ve tıbbi aromatik bitkilerin yetiştiriciliğini teşvik etmek üzere gerçekleştirdikleri örnek projeyi anlattı. FSMVÜ’den Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Göksu ise İbn-i Sina’nın biyoloji üzerine yaptığı çalışmalarla ilgili sunum yaptı.

Sonraki Haber

TİKA, Bangladeş’te Gerçekleştirdiği Sağlık Projelerine Bir Yenisini Ekledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Sylhet şehrinde donanım desteği verilen Osman Mia Merchant Anne ve Çocuk Hastanesi törenle hizmete açıldı. Açılış töreni, başkent Dakka’ya 200 km’lik bir mesafede yer alan Sylhet...