Haberler

24 Kasım 2015

İbni Sina Konferansı TİKA’nın Katkılarıyla Buhara’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, UNESCO Özbekistan Ulusal Komisyonu,  İbn-i Sina Vakfı ve Buhara Belediye Başkanlığı işbirliğinde Buhara’da “8. Uluslararası İbn-i Sina Araştırmaları Konferansı” düzenlendi.  

TİKA, Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, UNESCO Özbekistan Ulusal Komisyonu,  İbn-i Sina Vakfı ve Buhara Belediye Başkanlığı işbirliğinde organize edilen “İbn-i Sina’nın Tıp Mirası ve Tababetin Güncel Sorunları”  başlıklı konferansa Türkiye, Almanya, Fransa, Hindistan, Rusya ve İsrail gibi ülkelerden uzmanlar katıldı. Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın başkanlığında konferansa katılan Türk heyette Prof. Dr. Kadircan Keskinbora ve Prof. Dr İsmail Güleç gibi İbn-i Sina üzerine araştırmalar yapan isimler de yer aldı.  

TİKA’nın organizasyonu ile düzenlenen konferans esnasında, TİKA’nın Özbekistan’daki faaliyetlerini tanıtan bir stant açılarak konferansta katılımcı ve ziyaretçilere TİKA ve ülkedeki faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı Asliddin Hudayarov, konferans açılış töreni konuşmasında, İbn-i Sina gibi Özbekistan topraklarında doğmuş ve büyümüş âlimler ve onların dünya irfanı ve kültürünün gelişmesindeki katkılarından söz ederek hâlihazırda da bu gibi âlimlerin eserleri üzerinde daha çok çalışma yapılması gerektiğini belirtti.  

TİKA Özbekistan Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise yaptığı açılış konuşmasında Özbek halkının gurur ve iftiharı olan büyük hekim İbn-i Sina araştırmalarını konu alan bu etkinlikte katkısı olan herkese teşekkürlerini sundu.  

Son dönemlerde Türkiye’de İbn-i Sina üzerinde gerçekleştirilmekte olan çalışmalara değinen TİKA Özbekistan Koordinatörü Prof. Dr. Kızılıtoprak, Türk ilim camiası tarafından bu kutsal mirasın korunması ve araştırılmasıyla ilgili önemli adımların atıldığını belirtti. Bununla ilişkili olarak, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kadircan Keskinbora İbn-i Sina’nın meşhur “El Kanun Fi’t Tıp” eserinin Türkçe-İngilizce baskısını hazırladıklarını dünya kamuoyuna duyurdu ve bu kitabı Özbekistan İbn-i Sina Vakfı’na takdim etti.

Özbekistan’da büyük ilgi gören konferans ulusal ve uluslararası basın mensuplarınca da ilgiyle takip edildi. Konferans sonunda TİKA Özbekistan Program Koordinasyon Ofisi koordinasyonunda Bahçeşehir Üniversitesi ile Özbekistan İbn-i Sina Vakfı arasında bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Sonraki Haber

Türkmenistan’da Bağımsız Türkmenistan’ın Tarafsızlık Siyaseti Konferansı’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) işbirliğinde Bağımsız Türkmenistan’ın Tarafsızlık Siyaseti: Teori ve Uygulama Esasları konulu uluslararası konferans Türkmenistan’ın başkenti...