Haberler

07 Nisan 2016

"İbni Sina'yi Yetiştiren Topraklara Sorumluluğumuz Var"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, temaslarda bulunmak üzere geldiği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Özbek yetkililerle görüştü.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projelerin açılışı ve Özbek yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere bugün ülkeye gelen TİKA Başkanı Serdar Çam, Özbekistan Sağlık Bakanı Anvar Alimov ile görüştü. Serdar Çam ve beraberindeki heyet ile Sağlık Bakanlığı binasında görüşen Alimov, kardeş Türkiye heyetini ülkesinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkesinin bağımsızlığının ilk yıllarından başlayarak Özbekistan Sağlık Bakanlığı ile Türkiye arasında sıkı bir işbirliğinin olduğunu, bu dönemde iki ülke arasında çok sayıda projelerin hayata geçirildiğini belirtti.

İki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesinde TİKA’nın rolünün çok büyük olduğunu anlatan Anvar Alimov, ülkedeki projeleri desteklemesinden dolayı başta TİKA olmak üzere Türkiye hükümetine teşekkür etti.
Ülkede TİKA’nın destekleriyle Orta Asya ülkelerinde benzeri bulunmayan kemik iliği nakil merkezi projesinin hayata geçirildiğini anımsatan Anvar Alimov, bunun yanı sıra ülkedeki çok sayıda hastane ve sağlık ocaklarının TİKA’nın destekleriyle donatıldığını vurguladı. 
TİKA’nın destekleriyle ayrıca ülkedeki 500’den fazla çocuğa plastik cerrahilik ameliyatlarının yapıldığını ve bu ameliyatlar sonucunda ülkedeki çok sayıdaki ailenin yüzünün güldüğünü ifade eden Alimov, ayrıca 100’den fazla Özbek doktorun da Türkiye’de staj yaptığını ve Türkiye’nin deneyimlerini öğrendiğini kaydetti. Anvar Alimov, TİKA Başkanı Serdar Çam’ın bu ziyareti çerçevesinde sağlık alanındaki bazı projelerin de açılışını yapılacağını dile getirirken, sağlık alanındaki bu projelerin ülke hükumeti tarafından “Sağlıklı Anne ve Çocuk Yılı” ilan edilen 2016'da hayata geçirilmesinin de ayrıca bir önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Namık Güner Erpul’un da hazır bulunduğu görüşmede konuşan TİKA Başkanı Serdar Çam da kardeş Özbekistan halkı ve hükümetine Türk halkı ve hükümetinin selamlarını getirdiğini kaydederek, ülkedeki sağlık ve diğer alandaki projelere katkıda bulunmalarının kendileri için sevindirici olduğunu belirtti. Serdar Çam, TİKA’nın Özbekistan’daki sağlık, eğitim ve Aral Gölü felaketinin akıbetlerinin yumuşatılması gibi birçok alandaki projelere destek verdiğini kaydederek, bundan sonra da Özbekistan’daki çeşitli alanlardaki projeleri desteklemeye devam edeceklerini vurguladı. Serdar Çam, insanlığa İbni Sina gibi tıp bilginlerini veren bu topraklara karşı bir sorumluklarının olduğunu kaydederek, bilim, eğitim, kültür, sanat ve medeniyetin bu topraklardan dünyaya yayıldığını dile getirdi.

Özbekistan Sağlık Bakanı Anvar Alimov, görüşmenin ardından Serdar Çam ve Türk heyetine geleneksel Özbek kıyafeti “Çapan” hediye etti. Serdar Çam da Özbek tarafına hediyelerini verdi. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, geleneksel Özbek kıyafeti ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 

 

Kaynak: AA

Sonraki Haber

TİKA Aral Gölü Felaketinin Etkilerinin Giderilmesi İçin Projeler Geliştiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet Özbekistan Tarım ve Su İşleri Bakanlığını ziyaret ederek Bakan Yardımcısı Sabir Ergaşev ile bir araya geldi.  TİKA Taşkent Program Koordinatörü Süleyman Kızıltoprak’ın da bulunduğu görüşme...