Haberler

20 Temmuz 2015

İlber Ortaylı TİKA'nın Katkılarıyla Rus Öğrencilere Osmanlıca Öğretiyor

Türk-Rus Toplumsal Forumu Tarih Komitesi tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moskova Devlet Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ayvalık Kaymakamlığı ve Ayvalık Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen Rus Türkologlar için Osmanlı Tarihi ve Osmanlıca Yaz Okulu Ayvalık'ta başladı.

2010 yılında Türkiye ile Rusya arasında tesis edilen ve iki ülke liderlerinin eşbaşkanlık ettiği Üst Düzey İşbirliği Konseyine bağlı üç organdan biri olan Türkiye-Rusya Toplumsal Formu etkinliği olarak, Moskova Devlet Üniversitesi Türkoloji öğrencileri için Balıkesir İli Ayvalık ilçesinde Osmanlı Tarihi ve Osmanlıca Yaz Okulu başladı.

Türkiye’den ve Rusya Federasyonu’ndan birçok saygın bilim adamının katılacağı programda kültürel ve tarihi gezilerle genç Rus Türkologlara ülkemizin tanıtılacak ve bu kapsamda Osmanlıca, Türk Edebiyat Tarihi, Türk İdari Tarihi, Türk Sosyoloji Tarihi dersleri ve Osmanlı Saray Arşivleri Okumalarına dair dersler verilecek.

Türk-Rus Toplumsal Forumuna bağlı olarak çalışmalarını yürüten Tarih Komitesinin Eşbaşkanı Sayın Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da katılımları ile zenginleşecek eğitim programına, Rusya’dan Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü (ISAA) Başkanı Prof. Dr. Mikhail Meyer ve Doç. Dr. Evgeniy Bakherevskiy, Doç. Dr. Yuriy Averyanov ve Rusya Diplomasi Akademisi’nden Dr. Evgeniya Larionova ile ülkemizden Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taşansu Türker, Öğretim Elemanı Arş. Gör. Özlem Türker, G.Ü. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Başak Karaman, ve Topkapı Sarayı Uzmanı Dr. Selin İpek katılarak, genç Rus Osmanlı Tarihi uzmanlarının yetişmelerine katkı sağlayacaklar.

Sonraki Haber

Sırbistan’da Yetim ve İhtiyaç Sahibi Ailelere Yakacak Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Sırbistan Sancak Bölgesi’nin altı farklı şehrinden 155 yetim ve ihtiyaç sahibi aileye yakacak desteğinde bulunuldu.  TİKA sosyal ve kalkınma alanında yaptığı çalışmalarla faaliyet gösterdiği ülkelerde önemli projelere...