Haberler

29 Kasım 2023

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Doğumunun 150. Yılında Bakü’de Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla İstiklal Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un doğumunun 150. yılına ithafen Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de tarihlerinde bilgi şöleni düzenlendi.

Program, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Türkiye Yazarlar Birliği ve Hazar Üniversitesi iş birliğinde Bakü’den düzenlendi.

Açılış töreninde Hazar Üniversitesi Kurucu Rektörü-Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Hamlet İsahanlı, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Hazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Irada Halilova, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Fazıl Mustafa, TÜRKSOY Genel Sekreterliği adına Dr. Cavid Mövsümlü ve TİKA Bakü Program Koordinatörü Fatih Yılmaz birer konuşma yaptı.

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı ve Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan’ın “Devrini Aşan Büyük Şair ve Fikir ve Mücadele Adamı” başlıklı açılış dersi ile başlayan bilgi şöleninde 6 oturum gerçekleştirildi.

Hazar Üniversitesi ev sahipliğinde 2 gün süren bilgi şöleninde Türkiye ve Türk Dünyasından yazar, şair ve akademisyenler tarafından Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, eserleri, Türk Dünyasına dair düşünceleri, yaşadığı döneme ve günümüze etkilerine ilişkin bildiriler sunuldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Fırat Kalkanı Harekât Bölgesinde Mesleki Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Kalkanı Harekât bölgesindeki El-Bab Meslek Lisesine “metal işleme atölyesi” kuruldu. Fırat Kalkanı Harekâtı ile terörden arındırılan El-Bab bölgesinde eğitim faaliyetlerini sürdüren El-Bab Meslek Lisesi...