Haberler

24 Ağustos 2017

İtalya’da Türk Festivali’ne Destek

İtalya’nın Moena kasabasında, her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan ve yaklaşık 300 yıldır düzenlenen Türk Festivali Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteği ile gerçekleştirildi.

Faaliyet coğrafyasından birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA’nın destekleriyle İtalya’nın Moena kasabasında, her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan ve yaklaşık 300 yıldır düzenlenen Türk Festivali gerçekleştirildi.

2. Viyana Kuşatması sonrasında İtalya’nın Moena kasabasına ölmek üzereyken sığınan ve köylüler tarafından tedavi edilmesinin ardından yaşamını burada sürdüren yeniçeri Balaban Hasan’ın dönemin dukasının halktan istediği haksız vergilere karşı kasabalıları ayaklandırarak korumasıyla yöre insanlarının sevgisini kazanmıştı. El Turco adı verilen Balaban Hasan ölümünün ardından her yıl düzenlenen Türk Festivali’yle anılıyor.

İki dost ülke arasındaki kültürel işbirliği ve tarihi bağların artırılmasına vesile olan ve dünyanın her yerinden gelen binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan festivale TİKA tarafından verilen destekle Türkiye’nin kültür ve geleneğinin doğru bir şekilde tanıtılmasına katkı sağlandı.

Türklerin en belirgin özelliklerinden olan haksızlık karşısında durma ve zayıfın yanında olma tutumu Moena’da Balaban Hasan özelinde tüm dünyaya yeniden hatırlatıldı. Yoğun ilgi gören festivalde gerçekleştirilen etkinliklerle Türk mutfak kültürü tanıtılırken, Türk sanatının önemli bir dalı olan Ebru sanatı ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ebru Sanatçısı Ahmet Sacit Açıkgözoğlu ile Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi İrem Ceran’ın yaptığı ebrularla gelen misafirlerle buluşturuldu.

Sonraki Haber

TİKA'nın Gönüllü Elçileri Necaşi Türbesi'ndeki Restorasyon Çalışmalarına Katıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) koordinasyonunda Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) iş birliğinde gerçekleştirilen "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Etiyopya'ya gelen gönüllü elçiler, Habeş...