Haberler

07 Haziran 2018

Kamerun’da Orta Afrikalı 1300 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun’da zor şartlar altında yaşayan 1.300 Orta Afrikalı Müslüman mülteci ailesine gıda yardımında bulundu.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2014 yılından itibaren yaşanmaya başlayan etnik grup çatışmaları nedeniyle 300.000’den fazla Orta Afrikalı, komşu ülke Kamerun’un Doğu ve Kuzey bölgelerindeki kamplara veya kamp dışında ailelerin yanına yerleştirilmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (UNHCR) alınan bilgiye göre, 2018 yılı itibariyle geri dönenler dışında, %62’si çocuk 300.000 civarı Orta Afrikalı mülteci Kamerun’da yaşıyor. Birleşmiş Milletlere ait kamplarda yaşayan 75 bin mülteciye ek olarak, 185 bin mülteci ise aileler yanında ya da UNHCR harici kamplarda yaşam alanı buluyor.

Kamerun’un Doğu bölgesi Orta Afrika sınırındaki, Garoua-Boulaï şehri ‘Uni Pour Servir’ isimli kampta; 1300 aile olmak üzere yaklaşık 6.000 Orta Afrikalı mülteci yaşıyor. Ancak mültecilere aylardır temel gıda malzemeleri bile ulaştırılamıyor. Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundaki Türkiye, Kamerun’daki ‘Uni Pour Servir’ kampına, 45 ton temel gıda malzemesini TİKA aracılığıyla ulaştırarak, insani yaşam standartlarına yeniden kavuşmalarını sağladı.

TİKA Kamerun Koordinatörü Ahmet Bozbey dağıtım sırasında yaptığı konuşmasında “Biz Türkiye olarak Orta Afrikalı mültecilerin, ev sahibi Kamerun Devleti’nin, Afrika kıtasının ve Dünya genelinde yaşanan mülteci krizinin farkındayız, anlıyoruz ve çözüm için burada olduğumuzu bilmenizi istiyoruz” dedi.  Bozbey ayrıca: “4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye Cumhuriyeti din, dil, ırk ayrımı yapmadan mağdurlara ulaştırdığı insani yardım ile  Dünya birincisi olmanın haklı gururunu yaşamakta, sadece insani yardım değil, TİKA’nın proje ve programları aracılığıyla ülkesel kalkınmalara da katkı sağlamaktadır” ifadelerinde bulundu.

Garoua-Boulaï Kaymakamı Diyen Jam Laurence ise, 2014 yılından bu yana Orta Afrikalı Müslüman nüfusun güvenlik ve kıtlık nedenleriyle özellikle Kamerun’un Doğu Bölgesi’ne geldiğini, Orta Afrika Cumhuriyeti sınırındaki Garoua-Boulaï kentinin de konumu nedeniyle bu göçten oldukça etkilendiğini belirtti. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde siyasi durumun daha da kötüleştiğini ve son bir hafta içerisinde binlerce yeni mültecinin Kamerun’a sığındığı ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti tarafından 2017 yılı sonunda gerçekleştirilen gıda yardımından bu yana tekrar Türkiye’nin mülteci ailelerin yanında olduğunu belirterek bugün gerçekleştirilen gıda yardımı ile bunu bir kez daha gösterdiğini söyledi. Türkiye’nin Orta Afrikalı mültecileri kendi kaderlerine terk etmeyeceğine dair 2017 yılı Aralık ayında verdiği sözünü tuttuğunu belirten Laurence, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk halkına desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Yine Bir Ramazan ve Krizlerin Çözümü İçin Çırpınan Bir Türkiye

Dünyanın giderek yönetilemez bir sürece itildiği, terörle, iç çatışma ve savaşlarla istikrarsızlıklara sürüklendiği bir dönemde, rahmet ve mağfiret ayı Ramazanı yine dünyanın kanayan yarası Gazze’den şehit haberleriyle karşıladık. İsrail’in kuruluşunun, yaklaşık 750 bin Filistinlinin ise...