Haberler

02 Şubat 2017

Kamerun’da Şiddet Mağduru Kadınların İmkânlarının İyileştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunulan “Yaounde 5 Kadın Sığınma Evi” faaliyetlerine devam ediyor.  

Kamerun’da 2008 yılında kurulan ve Kamerun Kadın ve Aile Bakanlığı’na bağlı olan Yaounde 5 Kadın Sığınma Evi’nde verilen rehberlik hizmetlerinin yanı sıra, otelcilik ve mutfak, kumaş dekorasyonu, bilgisayar, dikiş, estetik, kuaförlük olmak üzere toplam altı alanda mesleki eğitim de veriliyor.

TİKA’nın katkılarıyla yeni ekipmanlara ve yeni bir mutfağa kavuşan bu merkezden yaklaşık 180 genç kadın faydalanıyor. Ailelerinden şiddet gören genç kadınların sığınma evi olan merkezde, ihtiyaç halinde kadınların konaklayabilecekleri bir de yurt bulunuyor.

Buna ek olarak, dokuz ay süreyle verilen mesleki eğitimlerin ve üç aylık staj döneminin sonunda teslim edilen öğrenim belgesiyle, genç kadınların ekonomik ve sosyal imkânlarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Senegal’de Türkçe Öğreniminin Yaygınlaştırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Senegal’in başkenti Dakar’ın Cap Manuel ilçesinde, askeri bölgede yer alan Türkçe Dil Merkezi yenilenerek eğitim ve öğretime hazır hale getirildi. TİKA, Afrika’da Türk dilinin yaygınlaştırılması için çalışmalarına...