Haberler

07 Nisan 2017

Karadağ’da Biyelo Polye Devlet Hastanesi’ne Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın Sancak Bölgesinde yer alan Biyelo Polye şehrindeki devlet hastanesine tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu.

Karadağ’ın en büyük 3. şehri olan ve Sancak Bölgesinde yer alan 60.000 nüfuslu Biyelo Polye şehrinde tek devlet hastanesi konumundaki, yılda yaklaşık 80.000 hastaya hizmet veren Biyelo Polye Devlet Hastanesi’nin Laboratuvar Bölümü’ne TİKA tarafından Hematoloji Analizörü desteği sağlandı. Söz konusu cihazın teslim törenine T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Karadağ Biyelo Polye Milletvekili Petar Smoloviç, Karadağ Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Karadağ Dışişleri Bakanlığı Diploması Akademisi Müdürü Satka Haydarpaşiç, Biyelo Polye Belediyesi ve TİKA yetkilileri katıldı.

Teslim töreninde konuşan T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Türkiye’nin TİKA eli ile Karadağ’da eğitimden, sağlığa, tarımdan, kültürel işbirliğine kadar gibi ihtiyaç duyulan her alanda projeler yürüttüğünü belirtti. Büyükelçi Galip, TİKA tarafından temin edilen Hematoloji Analizörünün başta Biyelo Polye halkı olmak üzere, bölgede yaşayan tüm vatandaşların hizmetinde olacağını vurguladı. Türkiye ile Karadağ arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceğini kaydeden Büyükelçi Galip, projenin gerçekleştirilmesinde katkı sunan herkese teşekkür etti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Ahmet Altun ise, Biyelo Polye Devlet Hastanesi Laboratuvar bölümünde bulunan ve hastalıkların teşhisi konusunda hastaların kan değerlerinin ölçümünü sağlayan Hematoloji Analizörü cihazının eski ve kullanılamaz durumda olduğunu kaydederek TİKA tarafından yenilenen cihaz ile bölgede yaşayan halka sunulan sağlık hizmeti kalitesinin artacağını belirtti. TİKA’nın ülkenin her bölgesinde önemli sağlık projeleri gerçekleştirdiğini sözlerine ekleyen Altun, Karadağ’a yönelik projelerin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Biyelo Polye Devlet Hastanesi Laboratuvar bölümünde bulunan ve hastalıkların teşhisi konusunda hastaların kan değerlerinin ölçümünü sağlayan tek hematoloji analizörü cihazının bozulması ile günde ortalama 300 hasta kan tahlili yaptırmak için çevre hastanelere gitmek zorunda kalıyordu. Söz konusu cihazın yenilenmesiyle başta Müslüman vatandaşlar olmak üzere bölgede yaşayan Karadağlı ve Sırp halka sunulan sağlık hizmeti kalitesi yükseltildi ve hastanede tekrardan kesintisiz sağlık hizmeti verilmeye başlanıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kolombiya'daki Sel Bölgesine Yardım

TİKA, Kolombiya'daki sel felaketinin meydana geldiği Mocoa'ya acil tıbbi malzemelerin bulunduğu kolilerin yanı sıra koltuk değneği ve güneş enerjisi ile şarj olan ışıldaklar gönderdi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bogota Koordinasyon ofisi, sel felaketinin vurduğu...