Haberler

04 Ağustos 2015

Karadağ’da Petnitsa Belediyesi'ne Teknik Ekipman Desteği

Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Petnitsa Belediyesi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından teknik ekipman desteği sağlandı.

2013 yılında belediye olan ve nüfusunun büyük çoğunluğunu Boşnak Müslümanların oluşturduğu Petnitsa Belediyesinin hizmet altyapısının iyileştirilmesi amacıyla belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere teknik ekipman donanımı TİKA tarafından sağlanarak düzenlenen törenle Belediye yetkililerine teslim edildi.

Belediye tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen diaspora günleri açılışında yapılan törende konuşan Belediye Başkanı Samir Agoviç, yeni belediye olmaları nedeniyle belediye hizmetlerinin sağlıklı olarak verilmesi konusunda büyük eksiklikleri olduğunu belirterek, TİKA tarafından sağlanan bu önemli destekle belediye hizmetlerinin daha hızlı ve verimli olarak gerçekleştirileceğini belirtti. TİKA’nın Karadağ’da gerçekleştirdiği projelerle her zaman yanlarında olmasından dolayı duydukları memnuniyeti de ifade eden Belediye başkanı Agoviç, desteklerinden dolayı tüm TİKA yetkililerine teşekkürlerini sundu.

Törende konuşan TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise, Petnitsa’nın yeni belediye olması sebebiyle acil ihtiyaçlarının bulunduğunu belirterek, belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere gerekli tüm teknik ekipmanı temin ettiklerini kaydetti. Sürekli göç veren bir bölge olması nedeniyle bölgede istihdamı artıracak projelerin de devam ettiğini belirten Yazıcı, diğer şehirlere nispeten daha çok desteğe ihtiyaç duyan Petnitsa gibi Karadağ’ın kuzeyindeki şehirlerde özellikle sağlık, eğitim ve tarım alanlarında pek çok proje gerçekleştirdiklerini kaydetti. Petnitsa’nın gelişmesi için diasporada yaşayan Petnitsalı Boşnaklara da büyük görevler düştüğünü de sözlerine ekleyen Yazıcı, bölgenin gelişmesi ve istihdamın artışı için dayanışma içerisinde çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Proje kapsamında; belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere masaüstü bilgisayar, laptop, fotokopi makinesi, printer cihazı, scanner, kamera ve fotoğraf makinesi gibi teknik ekipmanlardan oluşan 20 kalem malzeme TİKA tarafından temin edilerek Belediye yetkililerine teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan'da Kız Öğrenci Yurduna Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da ülkenin kuzeyinde bulunan yaklaşık 300 öğrencinin kaldığı Cevizcan Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu'na ekipman desteğinde bulundu. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da eğitimi destekleme faaliyetleri çerçevesinde...