Haberler

02 Şubat 2016

Karadağ’ın Rojaye Şehrine Ambulans ve Arazi Aracı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın kuzeyinde yer alan Rojaye şehrine, tam teşekküllü bir acil müdahale ambulansı ile arazi aracı desteğinde bulunuldu.

Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan ve nüfusunun tamamına yakınını Müslümanların oluşturduğu Rojaye şehrindeki sağlık ve güvenlik hizmetlerinin kalitesinin artırılması kapsamında,  Rojaye Sağlık Merkezi’nce kullanılmak üzere tam teşekküllü bir acil müdahale ambulansı ile Rojaye Emniyet Müdürlüğü’nce kullanılmak üzere bir adet arazi aracı, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Teslim törenine, T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip, Rojaye Belediye Başkanı Eyüp Nurkoviç, Karadağ Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bölge emniyet müdürleri, TİKA yetkilileri ile bölge halkı katıldı.

T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye olarak her zaman Karadağ’ın ve ülkede bulunan soydaşlarımızın yanında olduklarını belirterek, söz konusu donasyonların Rojaye halkının daha iyi şartlarda hizmet almaları konusunda önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.

Sağlık ve emniyet hizmetlerinde olaylara zamanında ve yeterli müdahalede bulunulmasının insan hayatının kurtarılması konusunda çok önemli olduğunu kaydeden T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Galip, TİKA’nın ülkenin her bölgesinde etkin ve yerinde projeler gerçekleştirdiğini ifade ederek, hibe edilen ambulans ve arazi aracının Rojaye halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.

TİKA Karadağ Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise Rojaye’nin dağlık yapısı nedeniyle özellikle kış aylarında sağlık ve emniyet hizmetlerinde önemli ölçüde aksamalar meydana geldiğini belirterek, hibe edilen tam teşekküllü acil müdahale ambulansı ve arazi aracıyla bölge halkının sağlık ve güvenliği konusunda önemli bir destek sağladıklarını kaydetti. TİKA olarak Rojaye şehrinde bugüne kadar ilkokul, cami, anaokulu, su sanitasyonu gibi sektörlerde pek çok projeyi hayat geçirdikleri hatırlatan TİKA Karadağ Koordinatörü Yazıcı, Rojaye’ye yönelik projelerin 2016 yılında da devam edeceğini belirtti.

Törende söz alan Rojaye Belediye Başkanı Eyüp Nurkoviç de, TİKA’nın bugüne kadar Rojaye’ye sağladığı desteklerin bölge halkı tarafından büyük bir takdirle karşılandığını belirterek, Türkiye’nin her zaman arkalarında olduğunu hissetmelerinin kendilerine büyük bir güven verdiğini ifade etti. Projelerin devamını beklediklerini sözlerine ekleyen Nurkoviç, bölge halkı adına TİKA’ya teşekkürlerini sundu.  

TİKA tarafından 2015 yılı içerisinde, Mehmet Fatih Kız Medresesi tadilat ve donanımı, Rojaye Merkez Anaokulu’nun kurulumu, Bişevo Camii’nin rekonstrüksiyonunun yapılması, II. Murat Camii Haziresi çevre düzenlemesi, Mekke-i Mükerreme ve Kalaç Camilerinin tadilat ve donanımları gibi pek çok proje Rojaye şehrinde hayata geçirilmişti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’da Okul Sporlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kamerun’un Başkenti Yaounde’de bulunan Bastos Devlet Okulu’na (L’ecol Bastos Publıc) spor sahaları tesis edildi. TİKA, Kamerun’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede faaliyet gösterdiği coğrafyalarda farklı...