Haberler

15 Temmuz 2021

Karadağ'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kapsamında Etkinlikler Düzenlendi

Karadağ'ın Bar kentinde TİKA tarafından 2014 yılında yapımı tamamlanan İslam Kültür Merkezi bünyesindeki konferans salonunda “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında panel ve fotoğraf sergisi düzenlendi.

T.C. Podgoritsa Büyükelçiliği, TİKA Podgoritsa Program Koordinasyon Ofisi ve Karadağ İslam Birliği iş birliğinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında “Türkiye Geçilmez” temasıyla hazırlanan fotoğraf sergisi 12-18 Temmuz 2021 tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

14 Temmuz 2021 tarihinde tertip edilen ve 15 Temmuz’un öneminin Karadağ halkına anlatıldığı panelde T.C. İletişim Başkanlığınca hazırlanan video gösteriminden sonra, T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Songül Ozan, İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç, Karadağ Türkiye Mezunlar Derneği Başkanı Erdan Seferoviç ve Türkiye mezunu Mimar İgbala Saboviç Keroviç konuşma yaptı.

Türkiye Büyükelçisi Songül Ozan, "Türk devleti ve anayasal düzenine, seçilmiş hükümete karşı yıllarca süren sinsi ve hain hareketin açık bir darbeye dönüştüğü, buna karşılık  Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türk halkının, vatansever Türk askerinin, polisinin kahramanca direnerek, hayatı pahasına milletin egemenliğine dayalı devletini ve demokratik kazanımlarını koruduğu gece olmuş ve Türk halkının onur ve kurtuluş mücadelesiyle  dopdolu tarihine eşsiz bir sayfa daha eklemiştir” dedi. Büyükelçi Ozan, Türkiye’nin son 5 yıldır hem yurt içinde hem de uluslararası arenada FETÖ ile mücadelesini sürdürdüğünü, FETÖ’nün sadece Türkiye için değil diğer ülkeler için de bir tehdit olduğunu vurguladı.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç ise FETÖ'nün, devletin vatanı korumak için tahsis ettiği silahlarla Türk halkına saldırdığına işaret ederek, Türk milletinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde hain darbe girişimini durdurduğunu vurguladı. Feyziç, 15 Temmuz 2016'da Türk halkı FETÖ’nün darbe girişimini engelleyerek Türkiye’de bu tarihten sonra darbenin hayalinin bile kurulamayacağını söyledi.

Karadağ Türkiye Mezunlar Derneği (MASAT) Başkanı Erdan Seferoviç yaptığı konuşmasında “Üyelerimiz arasında, o gece Türk halkı ile kaderini paylaşan arkadaşlarımız da var; onlar Türk halkıyla beraber Boğaziçi köprülerinin kapatıldığı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve TBMM’nin bombalandığı, halka ateş açıldığı haberlerini korku ve endişe ile takip ettiler. Darbe girişiminin başarısız olduğunun kesinleşmesiyle Türk halkıyla birlikte mutluluk ve sevinç duydular ”dedi.

Panele katılan mimar ve eski Türkiye mezunu İkbala Saboviç Keroviç, 15 Temmuz'un demokrasi mücadelesinde önemli bir tarih olduğunu kaydetti. Dünyanın iyi niyetli kısmının Türk halkının verdiği demokrasi mesajını anladığını ve inandığını, Türkiye’nin ekonomik gelişmesine iyi niyetle bakmayan kısmının da verilen mesajı aldıklarına dair inancını dile getirdi.

Paneldeki video gösterimi ve konuşmalardan sonra katılımcılar ve çok sayıdaki davetli, darbe girişiminin yaşandığı geceye ilişkin fotoğrafların yer aldığı “Türkiye Geçilmez” fotoğraf sergisini gezdi.

Panele, Karadağ’daki Türk kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra Boşnak ve Arnavut siyasetçilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda Karadağ vatandaşı katıldı.

 

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te “Türkiye Geçilmez” Fotograf Sergisi Düzenlendi.

Bosna Hersek’in Visoko  şehrinde, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi gecesine ait fotoğraflardan oluşan 15 Temmuz Türkiye Geçilmez fotoğraf sergisi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)...