Haberler

26 Haziran 2017

Karadağ Mehmed Fatih Medresesi Altıncı Mezunlarını Verdi

Karadağ'da, Balkan Savaşları'nın ardından kapanan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından 2008 yılında yeniden yaptırılan Mehmed Fatih Medresesi (İmam Hatip Lisesi) altıncı mezunlarını verdi.

Osmanlı’nın Karadağ’dan çekilmesinden yaklaşık 100 yıl sonra TİKA desteğiyle eğitim faaliyetlerine başlayanMehmed Fatih Medresesi altıncı mezunlarını verdi.Son mezunlarını 1912 yılında veren ve 2008'de TİKA tarafından yeniden yaptırıldıktan sonra eğitime başlayanMehmet Fatih Medresesi'nden günümüze kadar 250 den fazla öğrenci mezun oldu.

Başkent Podgoritsa’dabulunan medresenin Tuzi Kültür Merkezi'nde düzenlenen diploma törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Karadağ Milli Eğitim Bakanı DamirŞehoviç, Karadağ Azınlık ve İnsan Hakları Bakanı Mehmed Zenka, Karadağ Parlamento Başkan Yardımcısı GentsiNimanbegu, Türkiye Cumhuriyeti Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip,Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç, TİKA yetkilileri ve mezunların aileleri katıldı.

Mezuniyet programında konuşma yapan TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, 2012 yılında Medrese ilk mezunları verdiği dönemde Podgoritsa Program Koordinatörü olarak görev yaptığını ve ilk mezuniyet heyecanını herkesle birlikte yaşadığını dün gibi hatırladığını belirtti. Medresenin 2008 yılından günümüze kadar 250’den fazla mezun vermesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Çetin, TİKA’nın Karadağ’da 10 yıl içerisinde 300’den fazla proje gerçekleştirdiğini fakat Medreseye yapılan projelerin bereketinin hiçbir zaman unutulmayacağını kaydetti.

Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, İslam Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Mehmed Fatih Medresesinin eğitim konusunda önemli işlere imza attığını vurguladı. Karadağ Hükümetinin her zaman İslam Birliğinin yanında olmaya devam edeceğini sözlerine ekleyen Husoviç, programda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç, Mehmed Fatih Medresesinin bu sene erkeklerde altıncı, kız öğrencilerde ise ikinci mezunlarını vermesinden dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Feyziç, TİKA’nın ülkede gerçekleştirdiği tüm yardımlardan dolayıTürkiye ve Türk halkınaiçin teşekkür ederek, Karadağ İslam Birliğinin bu yardımlar sayesinde varlığını sürdürdüğünü sözlerine ekledi. Karadağ’da gerçekleştirilen en önemli projelerin destekçisinin her zaman Türk kurumları olduğunu belirten Feyziç, projelerde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Program,TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin’in 2016-2017 eğitim-öğretim yılında mezun olan 52 öğrenciye tablet hediye etmesiyle sona erdi.

Sonraki Haber

Türkiye’den Moğol Polislere Polis Liderliği ve Yönetim Becerileri Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Moğol Polislere Polis Liderliği ve Yönetim Becerileri Eğitim Programı düzenlendi. Türkiye Emniyet Genel Müdürlüğü ile TİKA işbirliğinde Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi...