Haberler

13 Kasım 2013

Karadağ'da Yabancılar Temel Eğitimi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğün işbirliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği” projesi kapsamında, Karadağ’ın kara, deniz ve havayolu geçiş kapılarında görevli Sınır Polisleri ile müfettişlere verilen “Yabancılar Temel Eğitimi” tamamlandı.

Yabancılar Temel Eğitimi kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde görevli üst düzey 6 Emniyet Müdürü tarafından Karadağ Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli 15 kişilik kursiyer grubuna, beş günlük bir eğitim programı düzenlendi. Kurs çerçevesinde, sahte pasaport, yasadışı göç, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, iltica, yabancıların sınırdışı işlemleri, giriş çıkış yasakları, pasaport takip sistemleri ile davranış yönetimi konularında uygulamalı eğitimler verildi. Eğitimlerini tamamlayan kursiyerlere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Sertifika törenine, Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Daire Başkan Yrd. Sinan Tuna, TİKA Karadağ Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Mustafa Yazıcı, Karadağ Deniz Sınırları Komutanı Sasa Tosic, kursiyerler katıldı. Törende konuşan Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Daire Başkan Yrd. Tuna, gerçekleştirilen kursların iki ülke Polis Teşkilatlarının tecrübelerinin karşılıklı paylaşımı açısından çok önemli olduğunu belirtti. Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Daire Başkan Yrd. Tuna, bundan sonra gerçekleştirilecek kurslarda da Emniyet Genel Müdürlüğü olarak gerekli tüm desteği sağlayacaklarını kaydetti.

Kursiyerleri temsilen bir konuşma yapan Karadağ Deniz Sınırları Komutanı Tosic ise, eğitimi veren meslektaşlarının konularında ileri bir uzmanlığa sahip olduklarını söyledi. Karadağ Deniz Sınırları Komutanı Tosic, Türkiye gibi büyük bir ülkenin deneyimlerinden faydalanmanın kendileri için büyük bir şans olduğunu ifade ederek, iki ülke polis teşkilatlarının birbirini tanıması açısından bu kursların çok büyük bir öneme haiz olduğunu vurguladı. Kursu başarıyla tamamlayan 15 sınır polisine kurs katılım sertifikalarının verilmesiyle tören sona erdi.

Sonraki Haber

Moğolistan'da Engelli Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Engelli Çocuklu Ebeveynler Derneği’nin talepleri doğrultusunda Moğolistan’da Bayan-Ölgiy Engelli Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin tadilatı yapıldı. Engelli Çocuklu Ebeveynler Derneği Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’dan 1700 km uzaklıkta Kazak asıllı...