Haberler

18 Aralık 2014

Katmandu'da Asya Pasifik Eagü'leri Bakanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştiriliyor

 

UN-OHRLLS ve UNDP tarafından düzenlenmekte olan Asya Pasifik Bölgesi’nde yer alan En az gelişmiş Ülkelerin (EAGÜ) mezuniyet durumları ve 2015 sonrası kalkınma planının görüşüldüğü toplantı Nepal’in Başkenti Katmandu’da bölge EAGÜ’lerinin ve kalkınma yardımlarından sorumlu uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla düzenleniyor.
Söz konusu toplantının açılışı Nepal Başbakanı Sushil Koirala Nepal Dışişleri Bakanı Mahendra Bahadur, Nepal Finans Bakanı Dr. Ram Sharan Mahat, Nepal Ulusal Planlama Komisyonu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Govind Raj Pokharel, UN-OHRLLS Genel Sekreter Yardımcısı Gyan Chandra Acharya başkanlığında gerçekleştirilen açılış oturumu ile başladı.

Toplantıya Asya EAGÜ’leri Bhutan, Laos, Kamboçya, Yemen, Myanmar, Bangladeş, Afganistan Vanuatu, Tuvalu’nun yanı sıra UNDP UNESCAP ile birlikte bölgede faaliyet gösteren ülkelerin Kalkınma Ajansları olarak Japonya, Kore, Almanya, İsveç gibi uluslararası kuruluşların yetkilileri yer alıyor.

Toplantıda TİKA adına Türkiye’yi temsil eden TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, UN-OHRLLS Genel Sekreter Yardımcısı Gyan Chandra Acharya ve Nepal Ulusal Planlama Komisyonu Başkan Yardımcısı Prof.Dr Govind Raj Pokharel ile ikili görüşmeler gerçekleştirerek, TİKA’nın bölgedeki projeleri mevcut ve muhtemel projeleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

TİKA, Asya Bölgesindeki EAGÜ’lerde, Afganistan, Myanmar, Yemen ve Bangladeş’te yer alan koordinasyon ofislerimiz aracılığı ile proje faaliyetlerini yürütüyor. Ayrıca TİKA olarak TİKA Başkan Yardımcısı Er, toplantı oturumunda Türkiye’nin bölge EAGÜ’leri politikaları ve TİKA faaliyetlerini konu alan bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Sonraki Haber

Kolombiya'nın Güney Bölgesi'nde Dört Okul Elektriğe Kavuşturuldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kolombiya Caqueta Bölgesinde Fotovoltaik Alternatif Enerji Sistemleri Kurularak Okullara Elektrik Sağlanması ve Eğitim Standartlarının Yükseltilmesi Projesi kapsamında Kolombiya’nın Güney Bölgesinde 4 okul elektriğe kavuşturuldu. Caqueta Bölgesinin genelinde okullar...