Haberler

05 Şubat 2016

Kazakistan’a Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Kazakistan Eyaletinde yer alan 6 No’lu Polikliniğe ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, Kazakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kazakistan genelinde farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA tarafından Batı Kazakistan Eyaletinde yer alan 6 No’lu Polikliniğe ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in “Sağlıklı Kazakistan” programı doğrultusunda, Batı Kazakistan Eyaletinde her geçen gün sayıları artan kanser ve kronik hasta vakalarına rağmen 1980-1990 yıllarından kalma cihazlarla hizmet vermeye çalışan 6 No’lu Polikliniğe ekipman desteği verdi.

Proje kapsamında TİKA tarafından temin edilen ameliyat masası, muayene yatağı, engelliler için manyetik terapi cihazı, EKG cihazı, Nebulizer ve gözlük lensleri takımı düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene,  Batı Kazakistan Eyaleti Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, TİKA Kazakistan Koordinatörü Mehmet Bodur ve Poliklinik doktorları katıldı. Kazakistanlı yetkililer törende yaptıkları açıklamalarda, Türkiye’nin dost ve kardeş ülke Kazakistan’a vermiş olduğu desteklerden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

6 No’lu Poliklinik, aile kliniği ve 2 tıp merkezi ile Ken Dala ve Arman ilçeleri, Zaşagan, Melovıe Gorki, Krugloozernoe, Serebryakovo köyleri ve şehirde bulunan cezaevi mahkûmları olmak üzere 250’si engelli, 14.059’u çocuk, 1.611’inin genç ve 37.810’unun yetişkinlerden oluşan toplam 53.730 kişiye hizmet veriyor.

Ayrıca Kazakistan’da Sağlık alanında TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde 2015 yılına kadar 240 Kazak doktor nöroloji, onkoloji, travmatoloji, fizyoterapi, genel cerrahi, hematoloji, jinekoloji ve radyoloji branşlarında Türk meslektaşlarının tecrübesinden faydalandılar.  

Sonraki Haber

Kerkük’te Altınköprü Türkmen Kadınlar Birliği Atölyesine Dikiş Makinesi ve Dikiş Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kerkük Altınköprü’de yaşayan Türkmen kadınlara yönelik gerçekleştirdiği projelerle destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Altınköprü Türkmen Kadınlar Birliği atölyesine dikiş makinesi ve dikiş malzemesi desteğinde bulunuldu.  TİKA,...