Haberler

14 Ekim 2016

Kazakistan Khabar Ajansı Medya Mensuplarının Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan Khabar Ajansı medya mensuplarının Türkiye’de gerçekleştirdiği çalışma ziyaretine destek verildi.

Khabar Ajansı, 1995 yılında %100 kamu sermayeli kurulmuş olup, bünyesinde ulusal yayın yapan Khabar TV, Bilim ve Medeniyet kanalı, El Arna, 24 KZ ile uluslararası yayın yapan Kazakh TV kanalı bulunuyor. Söz konusu televizyon kanalları Kazakistan’ın en prestijli, en çok izlenen ve haberlerin en çok takip edildiği ulusal ve uluslararası televizyon kanalları arasında yer alıyor.

Bu çerçevede TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, Khabar Ajansı Heyeti ilk olarak TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkanlığını ziyaret etti. TRT Dış Yayınlar Daire Başkanı Süleyman Erdal tarafından kabul edildi. Ziyarette heyetler arasında görüşme gerçekleştirilerek Khabar Ajansı medya mensupları TRT’nin yayınları ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Heyetler arası görüşme sonrasında, Khabar Ajansı medya mensupları ile TRT yerleşkesi gezilerek kurumun işleyişi hakkında bilgi edinildi. Bu kapsamda ayrıca “15 Temmuz Millet Stüdyosu” ziyaret edilerek heyete 15 Temmuz gecesi TRT’de FETÖ’nün darbe girişimi ve yaşananlar anlatıldı.

Heyet TRT ile gerçekleştirmiş olduğu görüşmeler sonrasında Anadolu Ajansı’nı ziyaret ederek  AA'nın faaliyetleri, yayın dilleri ve hedefleri hakkında bilgi aldı. AA Kurumsal İletişim Direktörü Esra Kireçci, Kazak medya mensuplarına AA'nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Konuk heyet, daha sonra AA'nın haber birimlerini gezerek kurumun işleyişi hakkında bilgi aldı. Konuşmaların ardından Kireçci, Kazak medya heyetinden Kertayev'e Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi kitabını hediye etti.

Khabar Ajansı medya mensupları çalışma ziyareti kapsamında son olarak TİKA’yı ziyaret etti. TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Ali Özgün Öztürk tarafından kabul edilen heyet, TİKA’nın bölge coğrafyasındaki faaliyetleri ve TİKA’nın işleyişi hakkında bilgi aldı. Heyetler arası görüşmede TİKA’nın eğitim projelerindeki önemine yer verilerek medya alanında işbirliğinin artırılması ve tecrübe paylaşımı konuşuldu. 

Khabar Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rinat Kertayev açıklamasında Kazakistan ve Türkiye tarihi ve kültürel bağlara değinerek, Kazakistan’da son yıllarda bir çok televizyon ve radyo kurumunun faaliyete geçtiğini söyledi. Bu doğrultuda medya alanında çalışacak olan elemanlara ihtiyaç duyduklarını ifade eden Khabar Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rinat Kertayev, medya alanındaki katkılarından dolayı TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini iletti.

Heyet proje kapsamında son olarak İstanbul’da Diriliş Ertuğrul Dizisi setini ziyaret ederek, dizi yapımcılığı ve dizi çekimi konusunda bilgi alarak Türkiye’den ayrıldı.

Sonraki Haber

Vulkaneşti Mustafa Kemal Atatürk Bölge Hastanesi Göz Cerrahisi Kliniği’ne Donanım Desteği

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Vulkaneşti Kasabası’nda bulunan Mustafa Kemal Atatürk Bölge Hastanesi bünyesinde hizmet veren göz cerrahisi kliniğine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tıbbi donanımı desteğinde bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği...