Haberler

10 Mart 2016

Kazakistan Kültür Bakanlığı Personeline Türkiye’nin Müzecilik Alanındaki Tecrübeleri Aktarıldı

TİKA ve Kazakistan Kültür Bakanlığı işbirliğinde Ankara ve İstanbul’da Kazakistan Kültür Bakanlığı personeline tecrübe paylaşımı programı düzenlendi. Program kapsamında Türkiye’nin müzecilik alanındaki tecrübeleri Kazakistanlı yetkililere aktarıldı.

TİKA, Kazakistan’a yönelik faaliyetlerine gerçekleştirdiği projelerle devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ve Kazakistan Kültür Bakanlığı işbirliğinde Ankara ve İstanbul’da Kazakistan Kültür Bakanlığı personeline tecrübe paylaşımı programı düzenlendi.

Programa Almatı ve Astana Milli Müzesi Müdürleri, Kazrestorasyon Kurumu yetkilileri, Hoca Ahmet Yesevi Türbesi Müze yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi. TİKA ve Kazakistan Kültür Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen program kapsamında açıklamalarda bulunan Kazakistan Kültür Bakanlığı temsilcisi Erenay Darzhıbayev ortak tarih ve kültür bağları olan iki ülkenin Müzecilik alanında bugüne kadar işbirliği konusunda eksikleri olduğunu bu ziyaretlerin bağların güçlendirilmesi adına faydalı olduğuna vurgu yaparak desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.  

Ayrıca, önümüzdeki tarihlerde bir eğitim programı düzenlenmesi konusunda taleplerini ileten yetkililer, Türkiye’nin tecrübesinin bu alandaki tüm Kazak uzmanlar ile paylaşılması konusunda istekli olduklarını ilettiler. Heyet, program kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Kariye ve Sakıp Sabancı Müzelerinde inceleme ziyaretinde bulundu. Söz konusu ziyaretler sırasında müze işletimi, eserlerin toplanması, saklanması ve sergilenmesi süreçlerine dair Kazak uzmanlara bilgi aktarımı yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan’da ‘Mesleki Eğitim Projesi’ne Destek

Pencap Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü (TEVTA), Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) arasında imzalanan ikili protokoller uyarınca yürütülen “Mesleki Eğitim Projesi”  kapsamında...