Haberler

06 Mayıs 2014

Kazakistan Savcılık Enstitüsü Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Ankara’da, 15 kişilik Kazakistan Savcılık Enstitüsü heyetine Siber Suçlarla Mücadele ve Terörle Mücadele Radikalleşme Süreci ve Engellenmesi eğitimi düzenleniyor.

Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcılık Enstitüsü TİKA Astana Koordinatörlüğü aracılığıyla terörle mücadele, siber ve organize suçlarla mücadele konularında Türkiye’de bir eğitim programı düzenlenmesi talebinde bulunmuştu. Söz konusu talep Emniyet Genel Müdürlüğüne iletilmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden talebin olumlu karşılandığı bildirilerek, program kapsamında 5-9 Mayıs 2014 tarihleri arasında Siber Suçlarla Mücadele Eğitimi, 12-16 Mayıs 2016 tarihleri arasında ise Terörle Mücadele Radikalleşme Süreci ve Engellenmesi Eğitimi’nin Ankara’da düzenlenmesi öngörüldü.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen program kapsamında 4 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye’ye gelen 15 kişilik Kazakistan Savcılık Enstitüsü heyeti, ilk olarak Siber Suçlarla Mücadele konulu eğitim programına 5 Mayıs 2014 Pazartesi günü Emniyet Genel Müdürlüğü-Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı’nda başladılar. Eğitim programı kapsamında 4 gün sürecek ilk aşamada, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanımı, interaktif dolandırıcılık, online çocuk istismarı, sosyal medya hacking gibi başlıklarda Türkiye’deki uygulamaları incelemek üzere seminerlere katılacaklar. Eğitimin ikinci aşamasında ise Terörle Mücadele başlığı altında terör örgütlerinde radikalleşmenin nedenleri ve süreçleri, küresel tehdit olarak çatışma bölgeleri gibi konular işlenecek.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde daha önce Kazakistan’a yönelik olarak çeşitli polis eğitim projeleri gerçekleştirilmişti. Bunu yanı sıra Kazakistan’ın hukuki yapısına yönelik olarak gerçekleştirilen söz eğitim programı ilk kez yapılacak bir çalışma olması bakımından büyük önem arz ediyor.

Sonraki Haber

TİKA, Kırgızistan'da Ekmek Fabrikası İnşa Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te saatte 3200 ekmek üretecek fabrikanın temeli atıldı. TİKA Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’in ilçesinden biri olan Oktyabr ilçesinde...