Haberler

08 Kasım 2013

Kazakistan'da Görme Engelli Eğitiminin Geliştirlmesi Projesi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından 2012 yılında başlatılan Kazakistan’da Görme Engelliler Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi tamamlandı.

Kazakistan’da Görme Engelliler Eğitiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında pilot okul olarak tespit edilen Semey 3 no’lu Görme Engelliler Okulu’nda gerçekleştirilen proje; eğitim ve ekipman desteği olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Projenin ilk aşamasında, geçtiğimiz yıl Semey 3 no’lu Görme Engelliler Okulu’nun 3 yöneticisine Ankara, İstanbul ve İzmir’de çalışma ziyareti düzenlenmiş ve işbirliği alanları tespit edilmişti. Ayrıca Ankara’da Gazi Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 15 öğretmene yönelik eğitim programı gerçekleştirilmişti. Son olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 3 eğitmen Kazakistan’da görevlendirilerek bir haftalık seminer düzenlenmiş ve 50 Kazakistanlı öğretmene sertifika verilmişti.

Bu yıl ise projenin ikinci aşaması olarak, öğrencilerin Braille alfabesiyle yazılmamış basılı ve elektronik metinleri dinlemesini ve bu metinlerin Braille alfabesine çevrilmesini sağlayan iki adet makine ile bir adet bilgisayar temin edilerek okul yetkililerine teslim edildi.

Semey 3 no’lu Görme Engelliler Okulu Müdürü Akram Kaligojin yaptığı açıklamada, verilen eğitimler ve sağlanan ekipman sayesinde okuldaki eğitim kalitesinin yükseldiğini ve Kazakistan’daki bütün görme engelliler okullarına örnek teşkil ettiğini belirterek TİKA’ya teşekkürlerini sundu. Semey 3 no’lu Görme Engelliler Okulu görme engeli ve görme zayıflığı bulunan 170 öğrencisi ile eğitim faaliyetlerine devam ediyor.

Sonraki Haber

Sudanlı Çiftçilere Tohum ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sudan’ın Darfur bölgesinde yaşayan çiftçilere geliştirilmiş tohum ve ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA, Sudan’ın Darfur Bölgesi’nde eyalet valilikleri ve Afrika Teknoloji Kenti işbirliği ile tespit edilen köylerde yaşayan çiftçilere...