Haberler

22 Haziran 2014

Kazakistan'da Kostanay Süt Toplama Merkezi Faaliyetlerine Başladı

Kazakistan’ın kuzeybatısında bulunan Kostanay Vilayeti’nin Jitikara İlçesi’nin 3 köyünde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı desteğiyle gerekli ekipmanları sağlanan süt toplama noktaları faaliyete geçti.

Kazakistan’ın kuzeybatısında bulunan Kostanay Vilayeti’nin Jitikara İlçesi’nde bulunan 13 köyün faydalanacağı süt toplama noktalarının her birinde konteyner içinde 2000 litre kapasiteli süt tankı ve süt sayacı, analiz cihazı, filtre ve termosifon gibi gerekli ekipmanlar bulunuyor. Ayrıca, TİKA tarafından temin edilen 4.200 litre kapasiteli bir süt tankı bulunan bir adet süt toplama aracı ile sütlerin köylerden toplanması ve ilçe merkezindeki süt firmalarına sağlıklı bir şekilde nakliyesi sağlanacak.

Toplam 1.379 hanenin faydalanacağı proje ile, küçük üreticilerin ürettikleri sütleri büyük firmalara daha organize ve hijyenik bir şekilde ulaştırması hedefleniyor. Orta ve uzun vadede, küçük üreticilerin ürününün değerlenmesi ve ilçedeki toplam süt üretiminin artarak hanehalkı gelirinin artırılması bekleniyor.

Jitikara Süt Üreticileri Birliği yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, uzun yıllardır planladıkları projeyi TİKA sayesinde hayata geçirdiklerini belirtip teşekkürlerini ilettiler. Kostanay Bölge Valiliği yetkilileri de projeyi yerinde inceleyerek kırsal kalkınma için bu tarz projelerin önemli olduğunu vurguladılar.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Gorajde Kanton Hastanesi'nin Ek Binası Hizmete Açıldı

Çeşitli temaslarda ve açılışta bulunmak üzere Bosna Hersek’e gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve berberindeki heyet, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından birinci ve ikinci kat tadilatı ile ek kat inşaatı tamamlanan...