Haberler

04 Kasım 2015

Kazakistanlı Selzedelere TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan’da selzedelere okul malzemesi, araç ve sağlık ekipmanı desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kazakistan’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA tarafından 2015 yılı Nisan ayında meydana gelen sel felaketinden zarar gören Kazakistanlılara okul malzemesi, araç ve sağlık ekipmanı desteğinde bulunuldu. 

2015 yılı Nisan ayında Kazakistan’da son 50 yılın en büyük sel felaketlerinden biri meydana gelmişti. TİKA Kazakistan Astana Koordinatörlüğü olarak sel sonrası Kazakistan Cumhuriyeti Kızılay Derneği Karaganda Bölgesel Şubesi yetkilileriyle birlikte selden zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunuldu. İncelemelerin ardından sel felaketinden etkilenen vatandaşlara destek vermek amacıyla bölgedeki çocuklar için Okula Yol adlı bir sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirilmesine karar verildi.

Proje çerçevesinde, TİKA tarafından selden etkilenen bölgede ihtiyaç sahibi ilköğretim, orta ve lise sınıflarında eğitimlerine devam eden 1000 öğrenciye okul malzemeleri temin edilerek, Karaganda İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, öğretmenler, velilerin katılımıyla öğrenci sarayında düzenlenen törenle teslim edildi. Yetkililer ve veliler Türkiye’nin desteklerinden dolayı teşekkürlerini ileterek iki dost ve kardeş ülkenin birlik ve beraberliğinin daim olması konusunda temennilerini dile getirdi.

Öte yandan, Kızılay Derneği’ne faaliyetlerini daha etkin sağlayabilmesi ve olası afetlerde hızlı müdahale ve ulaşımın zor olduğu bölgelere yardımların zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla bir adet arazi aracı temin edildi. Kızılay Derneği toplanan bağış ve yardımlar ile gıdadan giyeceğe ihtiyaç sahibi kişilere söz konusu yardımları ulaştırıyor.

Ayrıca, Kazakistan Cumhuriyeti Kızılay Derneği Karaganda Bölgesel Şubesi’ne bağlı olarak faaliyet yürüten 50 yataklı hastaneye ağır hastalara hizmet verebilmek amacıyla TİKA tarafından ekipman temin edilerek hastaların hizmetine sunuldu. Hastane yetkilileri, mutluluklarını dile getirerek temin edilen ekipmanlardan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Romanya Milli Sporuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Romanya Ulusal Spor Araştırmaları Enstitüsü Spor Salonu’na tadilat ve ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA, Romanya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. TİKA tarafından Romanya Spor Bakanlığına bağlı, Romanya’daki resmi...