Haberler

17 Temmuz 2017

Kenya'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ev sahipliğinde ve Anadolu Ajansı (AA) işbirliğinde Kenya’da “Resim Sergisi ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”  programı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin darbe girişimi esnasında demokrasisine nasıl sahip çıktığı üst düzey bürokrat, yerel valiler, STK temsilcileri, diplomatlar ve gazeteciler ile Türkiye Mezunlarının katılım sağladığı etkinlik büyük ilgi gördü. TİKA Nairobi Ofisi tarafından yapılan sunumda Kenya’da etkin olarak faaliyetlerini sürdüren FETÖ’nün eğitim ve iş dünyasındaki yapılanmaları ve demokratik mekanizmaları nasıl kötüye kullanıldığı aktarıldı.

Programda 15 Temmuz darbe girişimine dair kısa video ve belgeseller paylaşıldı.

Kenya Cumhurbaşkanlığı Kurak ve Yarı Kurak Bölgeleri Kalkındırma Başdanışmanı Mukhtar Ogle seçim sürecindeki Kenya’nın Türkiye’den demokratik kurumlarını koruma noktasında öğreneceği çok şey olduğunu ve farklı hayat görüşlerinde insanların hep birlikte darbe girişimine karşı direnmelerini çok değerli bulduklarını ifade etti.

Türkiye’nin Nairobi Büyükelçisi Deniz Eke, TİKA Program Koordinatörü Emre Yüksek ve Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Abulrezaq Warfa birer konuşma yaptılar.

Program sonrasındaki yemekte ise katılımcılarla yapılan ikili görüşmelerde kendi alanlarında FETÖ’nün aktif faaliyet gösterdiği kurum ve ilişkilere dair detaylı bilgilendirme imkanı bulundu. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Hırvatistan'da Amatör Spora Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Hırvatistan’da gerçekleştirdiği projeler ile gençlerin spora olan ilgisini artırmayı hedefliyor. Hırvatistan’da 10 Hırvat genci tarafından kurulan ve “TİKA Dostları” ismi verilen futbol takımının salon futbol turnuvasına katılımını destekleyerek...