Haberler

17 Nisan 2018

Kenya Et Komisyonu ile Türkiye Tecrübeleri Paylaşıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Kenya Et Komisyonu (KMC) yetkililerine Türkiye’de çalışma ziyareti programı düzenlendi.  

Kenya’da hayvancılık sektörü ile geçimini sağlamakta olan nüfusun dörtte biri et işleme alanında çalışmakta olup, bu alan hayvancılık sektörü içerisinde ve hane halkı ekonomisi için büyük önem taşıyor. Kenya’da ciddi bir hayvan nüfusu bulunmakta ancak gerek kuraklık gerekse de modern tesislerin yetersizliği ve hayvan besleme tekniklerinin bilinmemesi nedeniyle bu potansiyel yeterince değerlendirilemiyor. Et ve hayvancılıkla ilgili önemli kurumlardan birisi olan Kenya Et Komisyonu (KMC), hayvancılık sektöründe hazır bir pazar temin etmek ve tüketicilere yüksek kaliteli et ve et ürünleri sağlamak amacıyla 1950 yılında kuruldu. Kamu iktisadi teşebbüsü olarak Hayvancılık Bakanlığı altında bulunan KMC, hali hazırda özel işletmelerin yanında günlük olarak en fazla et üretimi yapan tesisleri bünyesinde barındırmakta olup hayvancılık ile et yönetimi konusunda ciddi bir potansiyeli bulunuyor.

KMC’nin üretim tesisinin geniş ölçekli olarak modernizasyonuna başlandı. Ancak üretim zincirinde farklı alanlarda desteğe ihtiyaç bulunmakta ve en önemli sorun olarak uygun modern besleme teknolojilerinin bulunmaması nedeniyle hayvanların kalite düşüklüğü, modern kesim sistemlerinin eksikliği; kavurma sucuk salam, sosis üretimi gibi ete katma değer sağlayacak teknolojilerin kullanılamaması nedeniyle potansiyel yeterince değerlendirilemiyor. KMC’nin mevcut modernizasyon sürecine ek olarak ülkemizle işbirliğini geliştirmek amacıyla içerisinde üst düzey temsilcilerin bulunduğu 12 kişiden oluşan bir grup Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Modern hayvancılık besleme teknolojileri ve sistemleri ile modern et ve et ürünleri teknolojileri ve katma değer zinciri konusunda ülkemiz tecrübesini yerinde görmek amacıyla TİKA öncülüğünde T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kamu kurumlarından paydaşlar ve et sektöründe önde gelen özel sektör üretim tesisleri özellikle entegre et işleme ve hayvan besi çiftliklerinden farklı örnekleri inceleme fırsatı sunan bir çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Ziyaret Konya Tarım Fuarına katılım ile başladı. Burada Türkiye’nin tarım alanındaki çalışmalarını yakından inceleme fırsatı bulan grup, özellikle hayvancılık alanındaki modern ekipmanlar hakkında bilgi sahibi oldu. Ziyaretin ilerleyen günlerinde TÜMOSAN Traktör Fabrikası, İMAŞ Yem Fabrikası, TÜRKÖZ Makine Sanayi, Anadolu Grup Traktör Fabrikası, Gözlü Tarım İşletmesi ve Konya TORKU tesisleri gezildi.

Ziyarette ülkemizin sahip olduğu modern tesislerden ve hayvancılık konusundaki tecrübesinden oldukça etkilenen grup, kendi modernizasyon çalışmalarında birçok malzeme için Türkiye’ye başvurabileceklerinden söz ettiler. Konya’dan sonra Ankara’ya hareket eden grup öncelikle TİKA’ya yaptıkları ziyaretin ardından TBMM’de Kenya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu vekillerince kabul edildi. Ardından Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında Bakan Yardımcısı ve Genel Müdürler düzeyinde kabul edilen heyet, son olarak DEİK Kenya İş Konseyi toplantısının ardından Türkiye’den ayrıldı. Çalışma ziyareti ile birçok bilginin kendi çalışmalarında kullanılmak üzere Kenya’ya aktarılacağı ve Türkiye ile Kenya arasında hayvancılık sektöründe daha ileri boyutta işbirlikleri oluşturulabileceğinin altı çizildi.

Beklentilerini oldukça kapsayan hatta daha etkili ve verimli bir ziyaret olduğunu belirten Kenya Hayvancılık Devlet Dairesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Grup Başkanı Lornah Akoth Odera, gelecek çalışmalar için önemli bir adım atıldığını buna vesile olan başta TİKA olmak üzere tüm Türk yetkililere teşekkür ettiğini ifade etti.

Sonraki Haber

Uluslararası Polis Akademileri Birliği (INTERPA) 7. Konferansı Katar’da Gerçekleştirildi

Uluslararası Polis Akademileri Birliği (INTERPA)’nın 2018 yılı faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen “Terörizm ve Aşırıcılıkla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar” ana temalı 7. INTERPA Konferansı’nda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen polis eğitim projeleri anlatıldı. Katar’ın...