Haberler

15 Ekim 2015

Kenya Kırsalında Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kenya’nın Murang’a Eyaleti’ndeki Karathe Kadınlar Grubu’nun güçlendirilmesi kapsamında teknik proje desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kenya’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA tarafından Kenya’nın Murang’a Eyaleti’ndeki Karathe Kadınlar Grubu’nun güçlendirilmesi kapsamında teknik proje desteğinde bulunuldu.

Karathe Kadınlar Grubu 1998 yılında 27 kadın üye ile faaliyetlerine başlamış, şu anda ise 42 aktif üyesi bulunuyor. İlk başlarda dönüş şeması yardımlaşma metodu kullanarak, asıl amacı üyelerin ve ailelerinin refah ve sağlık içinde yaşamalarını sağlamak olan grup, şimdilerde Sağlık Bakanlığı, Bölge AİDS Kontrol Konseyi ve diğer yerel sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışarak HIV/AİDS hastalığına yakalanmış kişilere evde bakım hizmeti programı uygulayarak destek veriyor. Ayrıca, söz konusu grup bölgedeki yetim ve kimsesiz çocukların iyi eğitim almalarını ve topluma kazandırılmalarını destekliyor. Bunun yanı sıra bölgede yoksulluk ile mücadele ve kadının güçlendirilmesi alanlarında faaliyet gösteriyor.

Karathe Kadınlar Grubu devletten aldığı sınırlı maddi destek ile Murang'a Eyaleti’nin Maragua bölgesinde sera kurmuş ancak seracılık faaliyetinde sulama için kullanılması planlanan keson kuyunun çökmesinin ardından serada tarımsal üretimin gerçekleştirilmesi neredeyse imkansız hale gelmişti. Bu durum anılan grubun üyelerini özellikle de dul kadınların ve ailelerinin projeden gelir elde etme planlarını olumsuz yönde etkilemişti.

TİKA tarafından sağlanan teknik proje desteği sayesinde keson kuyunun rehabilite edilmesi, su tesisatı sistemi kurularak jeneratör yardımı ile kuyudan çekilen suyun yüksek bir yerdeki su deposuna gönderilmesi oradan ise borular vasıtasıyla cazibe ile halihazırdaki seraya ulaştırılması sağlandı.

Söz konusu projenin uygulanması ile bölgedeki kadınlar seradaki tarım ürünlerini düzenli olarak sulayabilme ve böylece çeşitli tarım ürünlerini burada yetiştirebilme imkanına kavuştu. Ayrıca, yetiştirdikleri ürünlerin bir kısmını aileleri ile birlikte tüketecekler, geriye kalan fazla ürünleri ise yerel pazarlarda satarak ekonomik anlamda güçlenecekler ve bu sayede ailelerinin yaşam standartlarının yükselmesine katkı verebilecekler. Bununla birlikte Karathe Kadınlar Grubu’nun bölgedeki yetim ve kimsesiz çocuklara sağladığı desteğin artmasına, daha iyi bakım hizmeti ve eğitim imkanı verebilmesine olanak tanıyacak.

Proje açılışına Nairobi Büyükelçisi Deniz Eke, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Ali Özgün Öztürk, TİKA Nairobi Koordinatörü Halil İbrahim Okur, eyalet yönetimi yetkilileri ve kadın grubunun üyeleri katıldı. Büyükelçi törende yaptığı konuşmada, TİKA tarafından gerçekleştirilen projeden duyduğu memnuniyeti belirterek, kadınların bu projeden en iyi şekilde faydalanmasını beklediğini ifade etti. İki tarafın da işbirliğinin artarak devam etmesi temennilerinin ardından tören sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da 10 Bin Ailenin Temiz Suya Erişimini Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Karadağ’da 2007 yılından bu yana gerçekleştirdiği su sanitasyonu projeleriyle, Karadağ genelinde yaklaşık 10 bin ailenin temiz suya kavuşmasını sağladı. TİKA tarafından Karadağ'da gerçekleştirilen su kaynaklarının ıslahı ve su sanitasyonu...