Haberler

05 Ağustos 2014

Kenya'da Eğitime Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kenya’nın kuzeydoğu bölgesinin Wajir Eyaleti’nde bulunan Leheley İlköğretim Okulu’ndaki mevcut fiziki şartların iyileştirilmesi ve öğrencilerin daha iyi ortamlarda eğitim alabilmesi kapsamında altı adet ek sınıf inşa edildi.

Kenya’da eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA, projelerine bir yenisini daha ekledi. Kenya’nın en az gelişmiş yerlerinden birisi olan kuzeydoğu bölgesinin Wajir Eyaleti’nde bulunan Leheley İlköğretim Okulu’ndaki mevcut fiziki şartların iyileştirilmesi, bölgedeki öğrenci talebinin karşılanması ve sağlıklı bir ortamda eğitim verilmesinin sağlanması amacıyla altı adet ek sınıf inşa edildi.

Nüfusunun çoğunluğunu hayvancılıkla geçimini sağlayan düşük gelirli insanların oluşturduğu ve okuma yazma oranının oldukça düşük olduğu bölgede eğitimde fırsat eşitliğinin yakanlanması, kalitenin artırılması ve örgün eğitime katılımın sağlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen proje ile 500 öğrenciye kaliteli eğitim imkanı sunuldu. Projenin hayata geçmesi ile birlikte aşırı kalabalık, çatısız, kapısız, camsız ve sağlıksız sınıflarda eğitim gören öğrencilerin fiziki koşulları iyileştirildi ve çok daha iyi bir ortamda eğitim almaları için gerekli altyapı sağlandı.

TİKA tarafından projeye verilen destekten dolayı öğrencilerin iyi ve sağlıklı koşullarda eğitim görmeye başladığını belirten Bölge Milletvekili Abdullahi Mohamed Diriye, TİKA’nın eğitim alanındaki projelerinden ötürü teşekkürlerini sundu. Bölge Milletvekili Abdullahi Diriye, Toplumsal kalkınmanın, barışın ve refahın ancak eğitimle başarılı olabileceğini ve TİKA’nın gerçekleştirdiği bu projenin bir örnek teşkil etmesini ve eğitim alanındaki işbirliğinin önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini temenni ettiğini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA Heyeti'nden Kerkük Irak Türkmen Cephesine Ziyaret

Kuzey Irak’ta bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı heyeti Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi’yi ziyaret etti. TİKA Heyetini Irak Türkmen Cephesi hizmet binasında kabul eden Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl...