Haberler

22 Mayıs 2014

Kenya'da Pwani Üniversitesi'ne Yabancı Dil Laboratuvarı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kenya’nın kıyı bölgesindeki Pwani Üniversitesi’ne Yabancı Dil Laboratuvarı kurulumu gerçekleştirildi.

TİKA, Kenya’da gerçekleştirdiği teknik işbirliği projeleriyle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Kenya’nın kıyı bölgesindeki Pwani Üniversitesi’ne bilgisayar, yazıcı, projektör cihazı, Türkçe dahil dört yabancı dilde eğitim programı, ses sistemi kurulumu ve mobilya tefrişatı yapılarak bir yabancı dil laboratuvarı kuruldu. Pwani Üniversitesi’ne kurulan Yabancı Dil Laboratuvarı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, Pwani Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mohammed Rajab, Valilik yetkilileri, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

Pwani Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mohammed Rajab törende yaptığı konuşmada, TİKA tarafından kurulan yabancı dil laboratuvarı sayesinde üniversitede artık yabancı dil ve edebiyatı çalışmalarının yapılabileceğinin önemine vurgu yaptı. Uluslararası bir üniversite olma hedeflerine bir adım daha yaklaştıklarını söyleyen Pwani Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rajab, uluslararası öğrencilerin kurulan yabancı dil laboratuvarı sayesinde dil eğitimi alabilecek olmalarından dolayı önümüzdeki dönemde yabancı öğrenci başvurularında artış yaşanmasını beklediklerini belirtti. Pwani Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rajab, verilen destekten dolayı TİKA’ya teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat ise, TİKA’nın eğitim ve diğer sektörlerdeki teknik işbirliği faaliyetleriyle Türkiye ile Kenya arasındaki ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar vermeye devam edeceğini söyledi. Ayrıca, Pwani Üniversitesi ile ülkemizde bir üniversitenin eşleştirilmesinin bu işbirliği sürecine olumlu yönde etkisi olacağını belirten TİKA Başkan Yardımcısı Polat, ilişkilerin artarak geliştirilmesi temennisinde bulundu.

Pwani Üniversitesi 2007 yılında Kenyatta Üniversitesi’ne bağlı bir yüksekokul olarak birey ve toplumun gelişimi için kaliteli eğitim, öğretim, araştırma ve yenilik sağlama görevi ile kurulduktan sonra 2013 yılı başında üniversite statüsü kazandı. Ülkenin kıyı bölgesinde sadece iki üniversite bulunmakta olup, bunlardan birisi olan Pwani Üniversitesi mevcut 6.000 öğrencisine farklı alanlarda lisans ve yüksek lisans düzeylerinde diploma eğitimi sunuyor.

Sonraki Haber

TİKA Bosna Hersek'te Selzedelerin Yanında

Bosna Hersek’te yaşanan asrın sel felaketinin ardından, zarar gören yerleşim birimlerindeki mağdur vatandaşlara Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından insani ve acil yardım malzemeleri ulaştırıldı. Bosna Hersek’te son haftalarda yaşanan aşırı yağışlar son 120...