Haberler

15 Ocak 2016

Kenyalı Valilerden TİKA ve Diyanet’e Terörle Mücadele Teşekkürü

Son aylarda terör saldırıları ile gündeme gelen Kenya’nın saldırılardan en fazla etkilenen ve Müslümanların yoğun yaşadığı eyaletlerinden Garissa ve Mandera Valileri beraberlerindeki din adamları ile birlikte Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) ziyarette bulundu.  Ziyarette TİKA ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kenya’daki faaliyetlerinin İslamofobi ve terörle mücadeledeki önemine değinildi.

Kenya Garissa Valisi Nathif Jama Adam, Mandera Valisi Ali İbrahim Roba ve beraberindeki din adamları TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam tarafından karşılandı. Ziyarette, TİKA faaliyetlerinin İslamofobi ve terörle mücadeledeki önemine değinildi. Ziyarette konuşan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye ve Kenya’nın terör konusunda deneyimleri olan ülkeler olduğunu belirterek, bu deneyimleri paylaşma noktasında karşılıklı işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

“Terörün yaydığı dezenformasyona karşı birlikte hareket etmeliyiz”

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, İslam’ın hoşgörü dini olduğunu ve her türlü şiddetten uzak durmayı tavsiye ettiğini, buna rağmen terörün İslam’la yan yana getirilmeye çalışıldığını,  terör eylemleri sorununa yönelik Müslüman ülkeler ile birlikte uluslararası camianın bir araya gelerek sorunun çözülmesi gerektiğini ifade etti. İstişare ve işbirliğinin terör örgütlerinin yaydığı dezenformasyonun yok edilmesinde önemli bir rol oynadığını belirten TİKA Başkanı Çam, ancak bu yolla bilgi kirliliğinin önüne geçilebileceğini ve sorunun çözülebileceğini söyledi. Çam, terör ve İslam’ın asla yan yana gelemeyecek iki farklı uç olduğunu sözlerine ekledi.

Terörün özellikle güçlü devlet ve ekonomi yapısının olmadığı, istihdamın ve aile bağlarının zayıf olduğu bölgelerde ortaya çıktığını ifade eden TİKA Başkanı Çam, “Eğer bir kişinin iyi bir eğitimi ve iyi bir işi yoksa bu kişi terör örgütleri tarafından kullanılma noktasında risk altında bulunuyor demektir. Terör örgütleri etnik, dini ve bölgesel farklılıkları kullanarak ortaya çıkıyor. TİKA olarak dost, kardeş ve bu konuda desteğe ihtiyacı olan ülkelere eğitim, sağlık ve mesleki eğitim alanında yatırım yaparak yardımda bulunuyoruz. Bize göre bir ülkenin güçlü olması bağımsız olmasına bağlı, biz buna inanıyoruz. Kenya’da da insanlar kendi ayakları üzerinde durabilmeli, kendileri üretebilmeli ancak böyle güçlü olunabilir” dedi.

“Kenya’daki ofisimiz sizin de ofisinizdir”

Ülkelerin yaptığı kalkınma yardımlarına değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Bazı ülkeler kalkınma yardımı adı altında yardım ediyormuş gibi görünüyor. Aslında o ülkenin toprağını kaynaklarını ve insanını sömürüyorlar yani yardım karşılığında alıcı ülkeden karşılık olarak bir şeyler istiyorlar. Bu tarz bir yardım metodunu asla kabul etmiyoruz. Bu etik ve ahlaki değil. Biz hiçbir gizli ajanda oluşturmadan, hiçbir muhatabımızın onurunu zedelemeden, değerlerine saygı göstererek hareket ediyoruz. Kenya’daki ofisimiz sizin ofisinizdir, size aittir. İmkânlarımız ölçüsünde ihtiyaçlar doğrultusunda kalkınma yardımında bulunmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Garissa Valisi: “Radikalleşme ile mücadelede TİKA ve Diyanet İşleri’nin katkıları çok önemli”

Kenya Garissa Valisi Nathif Jama Adam ise ziyarette yaptığı açıklamada Türkiye’ye tekrar gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali Adam, TİKA ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın işbirliğinde hazırlanan programın kendileri için önemli olduğunu ifade etti. Terörün iki eyaletin de ortak problemi olduğunu belirten Kenya Garissa Valisi Adam, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile bu hususta verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini, radikalleşme ile mücadelede işbirliği içinde olunacağını söyledi.

Mandera Valisi: “Mandera’yı ziyaret eden ilk büyükelçi, Türk Büyükelçisi oldu”

Mandera Valisi Roba Türkiye’ye ilk defa geldiğini belirterek, terör olaylarından dolayı aralarında gayri Müslimlerin de bulunduğu pek çok kişinin eyaletten ayrıldığını söyledi. Türkiye Kenya Büyükelçisi Deniz Eke’nin Mandera’yı geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğini ifade eden Mandera Valisi Roba Eke’nin  Mandera’yı ziyaret eden ilk büyükelçi olduğunu kaydetti.

Eyaletlerindeki mevcut durumun incelenmesi ve yapılabilecek çalışmaların tespiti amacıyla Türkiye’den teknik heyetlerin ziyaretinden memnun olacaklarını söyleyen Mandera Valisi Roba, anne-çocuk ölüm oranlarının yüksek olduğunu, sağlık tesisleri ve tıbbi ekipman-malzeme eksikliklerinin bulunduğunu, genç nüfusu üretim süreçlerine dahil ederek maddi açıdan durumlarının iyileştirilmesine çalıştıklarını, kuzeyde nehir kenarındaki bölgelerde tarımsal faaliyetlerde bulunduklarını, katı atıkla mücadelenin eyaletlerinde önemli bir konu olduğunu ve desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Terör örgütü Eş Şebab, geçtiğimiz aralık ayında Kenya'nın başkenti Nairobi'den Mandera'ya gitmekte olan otobüse silahlı saldırı düzenlemiş, saldırıda 2 kişi ölürken, otobüs şoförü de dâhil 3 kişi ağır yaralanmıştı.

Sonraki Haber

Kosova Mitroviça’da Süt Üreticilerine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın kuzeyinde bulunan Mitroviça Belediyesi’nde yaşayan süt üreticilerine ekipman desteğinde bulunuldu.             TİKA Kosova’da süt üreticilerine yönelik projelere devam ediyor. Kosova’nın kuzeyinde bulunan Mitroviça Belediyesi, Kosova’nın en büyük...