Haberler

09 Ağustos 2016

Kırgız Milli Sporcuları 2016 Rio Olimpiyatları’na TİKA’nın Desteğiyle Hazırlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi işbirliğinde sağlanan performans ölçümleri ile Kırgız Milli sporcular 2016 Rio Olimpiyatları’na hazırlandı.

Kırgızistan’da gerçekleştirdiği faaliyetlerle önemli projelere imza atan TİKA, projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu çerçevede TİKA ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi işbirliğinde sağlanan performans ölçümleri ile Kırgız Milli sporcular 2016 Rio Olimpiyatları’na hazırlandı. Proje kapsamında Kırgızistan’ı çeşitli dallarda başta olimpiyatlar olmak üzere uluslararası arenada temsil edecek olan milli sporcuların atletik performansları Türkiye’den gelen uzman ekip tarafından periyodik olarak ölçüldü.

Uluslararası spor müsabakaları ülkelere dünya kamuoyu nezdindeki imajlarını tazelemek için büyük bir fırsat sağlıyor.  Kırgız sporcuların 2016 Rio Olimpiyatları’nda elde edeceği başarılar da oldukça önemli görülüyor. Bu nedenle, Kırgız sporcuların bilimsel yöntemlerle müsabakalara hazırlanması için TİKA ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi işbirliğinde yürütülen proje kapsamında Kırgızistan’ı çeşitli dallarda başta olimpiyatlar olmak üzere uluslararası arenada temsil edecek olan milli sporcuların atletik performansları Türkiye’den gelen uzman ekip tarafından periyodik olarak ölçüldü.

Kırgız sporcuların güç, esneklik ve reaksiyon hızı gibi sportif performansı belirleyen parametrelerin bilimsel metotlarla ilk kez ölçülmesi milli sporcuların seçimi, kişiye özgü antrenman programlarının hazırlanması gibi sportif başarı odaklı ilerlemeyi sağladı. Ölçümlerden elde edilen veriler Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksel Okulu’na akademik alanda ihtiyaç duyduğu bilimsel verilere ulaşılmasına imkan tanıdı.

Sonraki Haber

Balkan Müslümanları "Anavatan" Türkiye İçin Nöbette

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki hain darbe girişimine ilk günden itibaren sesini yükselten Balkan Müslümanları, Türkiye’de demokrasi nöbetleri sürerken düzenledikleri destek mitingleriyle Türkiye hassasiyetlerini bir kez daha gösterdi. Bosna-Hersek ve Sırbistan’da yaşayan Boşnaklar, Makedonya’da...