Haberler

10 Ekim 2023

Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov Ankara'da Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) ve Kırgız Milli Bilimler Akademisi organizasyonuyla düzenlenen "3. Cengiz Aytmatov Günleri" düzenlendi.

TİKA’nın desteklediği, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde gerçekleşen "3. Cengiz Aytmatov Günleri" 09 Ekim 2023’te açılış programı ile başladı.

Açılış programında, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbayev, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Cengiz Aytmatov'un kız kardeşi Roza Aytmatova ve Ankara Üniversitesi Prof.Dr. F. Sema Barutcu Özönder birer konuşma yaptı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev konuşmasında, Cengiz Aytmatov'un Türk dünyasının ortak değeri olduğunu belirterek Aytmatov'un eserlerinin evrensel temalarıyla tüm dünyada ilgi çektiğini vurguladı. Cengiz Aytmatov'un yazar kimliğinin yanı sırada diplomatlık da yaptığına işaret eden Raev, Aytmayov'un düşüncelerinin Kırgızistan'ın bağımsızlığının kazanılmasına ve uluslararası alanda tanınmasına katkı sağladığının altını çizdi. Raev konuşmasının ardından Roza Aytmatova'ya anı niteliğinde olan madalya taktim etti.

"Aytmatov Türk dünyasının hafızasıdır"

Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Kazakbayev de konuşmasında, Aytmatov'un "Türk dünyasının hafızası" olduğunu belirterek; "Hepimizin kendi Aytmatov'u vardır, benim için Aytmatov ilk önce Kırgız kültürünün, edebiyatının, bütün Türk dünyasının dilinin, edebiyatının bir markasıdır, bir sembolüdür." dedi. Kazakbayev, UNESCO verilerine göre Aytmatov'un Shakespeare, Tolstoy’dan sonra en çok okunan yazarlardan olduğunun altını çizerek, eserlerinin "derin bir felsefe" içerdiğini belirtti. Türkiye'de Aytmatov'un çok sevildiğine dikkati çeken Kazakbayev, Aytmatov isminin Türkiye'de birçok alanda yaşatıldığını sözlerine ekledi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar 3. Cengiz Aytmatov Günleri hakkında verdiği mesajda; "Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi olarak “3. Cengiz Aytmatov Günleri” programını düzenlemenin gururu içindeyiz. Cengiz Aytmatov'un eşsiz eserlerinin ve bıraktığı izlerin derinlemesine görüşüldüğü programa katılan Kırgızistan Büyükelçisi Sayın Ruslan Kazakbayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kırgız Milli Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Kanat Abdrahmanov ve Cengiz Aytmatov'un kıymetli kız kardeşi Roza Aytmatova'ya katılımları için çok teşekkür ediyorum." açıklamasını yaptı.

3. Cengiz Aytmatov Günleri, 9-10 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekeleşen bir dizi etkinlik ile son buldu.

Cengiz Aytmatov hakkında

12 Aralık 1928'de dünyaya gelen ve 2008 Mayıs ayında vefat eden, edebiyat çalışmalarının yanı sıra ülkesini Lüksemburg, Belçika ve Hollanda’da büyükelçi olarak temsil eden Cengiz Aytmatov, AB, NATO, UNESCO ve Benelüks ülkelerinin Kırgız delegeliğini de üstlenmiştir.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Savaş Sonrası Geri Dönen Ailelere TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bosna Hersek’te 1990’lı yıllarda yaşanan savaş sonrasında yurtlarına dönen 20 aileye, tarımsal ekipman ve traktör desteğinde bulunuldu. Bosna Hersek'in doğusundaki Sokolac Belediyesine bağlı Vrhbarje köyü, 1990'lı yıllarda...