Haberler

25 Mart 2016

Kırgızistan’da Devlet Tarih Müzesi TİKA Tarafından Yenilenecek

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Devlet Tarih Müzesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenecek. Proje kapsamında protokol Kırgızistan Hükümeti adına Kültür Bakanı Altınbek Maksutov ve TİKA adına TİKA Kırgızistan Koordinatörü Evren Rutbil tarafından imzalandı.

TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kırgızistan genelinde birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Devlet Tarih Müzesi yenilenecek.

Projenin ilk etabı kapsamında müze dış cephesinin tamiri, müzenin ön cephesinde bulunan ve şehrin en büyük ve en önemli meydanı olan Ala-Too meydanının zemininin yenilenerek Kırgız motifleriyle süslenmesi ve müze çevresinde aydınlatma sistemi kurulması planlanıyor. İlk etabın Kırgızistan’ın bağımsızlığının 25. yılı olan 31 Ağustos 2016 tarihine kadar tamamlanması hedefleniyor.

1984 yılında Lenin Müzesi olarak hizmete giren müze, 1991 yılında kazanılan bağımsızlıkla birlikte Devlet Tarih Müzesine dönüştürülmüş ancak içerisinde bulunan Lenin ve Sovyet dönemi heykelleri nedeniyle Kırgız tarihini anlatmakta yetersiz kalmıştı. Projenin 2017 yılında tamamlanması planlanan ikinci aşamasında, müzenin içinde bulunan heykellerin kaldırılması, müzenin içinin onarılarak yeniden tanzim edilmesi ve Kırgız tarihinin yeni ve modern bir teşhir anlayışıyla anlatılması planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Karadağ’da Tarıma Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan Karadağ'ın Kuzey Bölgesinde Örtü Altı Yetiştiriciliği Teşvik Projesi kapsamında kurulumu yapılan seralar, Karadağ’ın Kuzey bölgesinde yaşayan 23 tarımcıya düzenlenen törenle teslim edildi. Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer...