Haberler

06 Aralık 2023

Kırgızistan’da Yaşayan Ahıska Türkleri Anavatanlarını Ziyaret Etti

14 Kasım 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıska Türkleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle 79 yıl aradan sonra vatan toprağını ziyaret etti.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) lideri Josef Stalin tarafından 79 yıl önce ana vatanlarından koparılan Ahıska Türklerinin kalbinde sürgünün acısı ve vatan hasreti ilk günkü gibi tazeliğini koruyor.

Ana vatanlarından koparılan ve gittikleri yerde hayatta kalan Ahıskalıların torunları bugün Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Ukrayna, ABD ve Türkiye’de yaşamlarını sürdürüyor.

Ahıska Türklerine her alanda desteğini sürdüren Türkiye, TİKA aracılığıyla eğitim, sağlık, barınma ve ekonomik sorunlara yönelik hayata geçirilen projeler ile çözüm sağlıyor.

Ana vatana ziyaret

Bu kapsamda, TİKA ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği iş birliğinde, 40 Ahıska Türkü’nün ana vatanlarını ziyaret etmeleri amacıyla bir program düzenlendi.

Ziyaret esnasında terk edilmiş evlerini ve atalarının mezarlarını ziyaret eden Ahıskalılar, duygusal anlar yaşadı.

Program çerçevesinde heyet, Ahıskalı Türklerin sembolü haline gelen Ahıska (Rabaty) kalesinin yanı sıra Ahıska Müzesi ve Ahmediye Camii’yi de gezme imkânı buldu.

Ziyaret kapsamında 79 yıl önce sürgüne maruz bırakılan ve sürgün sırasında yaşadıkları zor koşullardan dolayı yaşamlarını yitiren Ahıskalıların ruhlarına Kuran-ı Kerim tilaveti okunarak dualar edildi.

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşah Dursunov başkanlığındaki heyete, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Başkan Yardımcısı İsmail Ahmedov eşlik etti.

Sonraki Haber

TİKA, Afganistanlı Kadınlara Üretim Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Herat vilayetinin Gozere ilçesinde kadınların ekonomik hayatına katkı sağlamak amacı ile bir turşu ve reçel atölyesi kuruldu. Kadınların ülkesine, topluma ve kendi ailelerinin ekonomi durumuna katkı sağlamaları...