Haberler

29 Nisan 2016

Kırgızistan’da Yuryevka Köyü Temiz İçme Suyuna Kavuştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan'ın kuzeyindeki Çuy bölgesinde Issık Ata İlçesi Yuryevka köyün temiz içme suyu ihtiyacını karşılayan bir projeyi tamamladı. 

Kırgızistan’ın Çüy İlinin Yuryevka köyünde 4500 kişi yaşıyor. Köyde 1957 yılında inşa edilmiş olan su şebekesinin eskimesi nedeniyle köy halkı temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşamaktaydı. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle 1400 metre uzunluğundaki su borusu çekilerek kuyular temizlendi ve kuyuların içindeki 10 vana yenilendi. Bir ay içerisinde tamamlanan proje sonucunda Yuryevka ve Isık-Ata Köylerinin su şebekesinin kapasitesi arttırılarak hem köylülerin evlerine içme suyu sağlandı, hem de bu köylerde bulunan okul, aile sağlık ocakları gibi sosyal tesislere de temiz su ulaştırıldı. Proje sayesinde halkın temiz ve sağlıklı içme suyuna erişimi sağlandı.

Projenin açılışına Başbakan Yardımcısı  Sn. Yıldırım Tuğrul Türkeş, T.C. Bişkek Büyükelçisi Sn. Metin Kılıç, TİKA Bişkek Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri ve yerel yönetim temsilcileri katıldı. Köy idarecilerinin ve aksakallarının yıllardır devam eden problemlerinin çözümü nedeniyle Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Törende Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş kendisine gösterilen sıcak ilgiden dolayı teşekkür ederek, “Ahıskalı Türkler, Kırgızlar ve Ruslar hepiniz bir arada yaşıyorsunuz. Hayatınızda normal olarak kabul ettiğiniz bu duruma ortak yaşama kültürü denir. Buna önem verin. Bunun kıymetini bilin. Bunu yapamayan dünyada birçok yer olduğunu görün. Köyünüzle iftihar edin.” dedi. 

Türkeş, Türk ve Kırgız halklarının ortak dil ve tarihi bağlara sahip olduğunu altını çizerek, dünyada 300 milyondan fazla insanın aynı dili kullandığını anımsattı. Kırgızistan’ın başarılarından her zaman memnun olduklarını belirten Türkeş, Kırgızistan'ın bölgesinde gücünü, etkisini ve komşuluk ilişkilerini geliştirmesi durumundan iftihar edeceklerini kaydetti.

TİKA açılımı ve anlamı hakkında bilgi veren Türkeş, “Bizim, Kırgızistan halkına ve yönetimine saygımız sonsuz. Kırgızistan’a her zaman yardım ve desteğe hazırız” diye konuştu.

Açılış programından sonra katılımcılar bir Ahıskalı Türk’ün evine misafir oldu.

 

 

Sonraki Haber

Ürdün’de Bulunan Filistin Mülteci Kampı Rehabilitasyon Merkezine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ürdün’de 10 Filistin mülteci kampından biri olan Marka Filistin Mülteci Kampındaki Toplumsal Rehabilitasyon Merkezi, engelli sınıfı ve konferans salonunun tadilat ve donanımı gerçekleştirildi. Toplumsal Rehabilitasyon Merkezinin açılışı,...