Haberler

24 Nisan 2016

Kırgızistan’ın Tokmok Şehrindeki Bölge Hastanesi’nin Sterilizasyon Bölümü Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’da 300.000 kişinin yaşadığı Tokmok şehrinde Bölge Hastanesi’nin tadilatı gerçekleştirildi.

1912 yılında inşa edilen Tokmok Bölge Hastanesi yılda yaklaşık 9.000 hastaya hizmet veriyor. 50 yıldır tadilat yapılmayan hastanenin en öncelikli ihtiyacı olan sterilizasyon bölümü TİKA tarafından yenilendi.  Gerçekleştirilen tadilat sayesinde hastanedeki sterilizasyon işlemleri hijyenik şartlarda ve standartlara uygun olarak gerçekleştirilebilecek.

Sterilizasyon binasının açılış törenine Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Bişkek Koordinatörü Evren Rutbil, Tokmok Belediye Başkan Yardımcısı Cırgalbek Şamıraliyev ve hastane çalışanları katıldı.

Açılış töreninde Bakan Batıraliyev, TİKA’nın sadece Kırgızistan’da değil dünyanın her köşesinde sağlık projeleri yaptığını vurguladı.

Büyükelçi Metin Kılıç, Türkiye’nin en başta TİKA projeleriyle olmak üzere Kırgızistan’ın sağlık alanındaki sorunlarının çözümüne yılda 100 hastanın Türkiye’de ücretsiz tedavi edilmesi, doktorların eğitimi, hastane ve klinik tadilatı ve inşası gibi pek çok projeyle katkı sunduğunu ifade etti.

Törende konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Şamıraliyev, bu projenin Tokmok’ta TİKA’nın ilk projesi olduğunu, son olmamasını dilediklerini ve TİKA’nın desteğini devamını beklediklerini ifade etti.

Hastane çalışanları ise, projenin hastanenin en önemli ihtiyacını giderdiğini belirterek TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Taşkent Tıbbi Simülasyon Eğitim Merkezi Törenle Hizmete Açıldı

Özbekistanlı kadın doğum ve jinekoloji uzmanlarının uluslararası standartlarda ve modern bir ortamda mesleki eğitim almalarını sağlamak amacıyla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Taşkent Kadın Doğum ve Jinekolojik Araştırmalar Enstitüsü bünyesinde kurulan Tıbbi...