Haberler

02 Mayıs 2014

Kırgızistan Millî Bankası ile Teknik İşbirliği

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Kırgızistan Millî Bankası arasında gerçekleştirilen teknik işbirliğinin ilk aşaması Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla tamamlandı.

Geçtiğimiz yıl, Kırgızistan Millî Bankası’nın Türkiye’deki bankacılık sistemi ile ilgili belirli bazı konularda Türkiye’den teknik yardım talebinde bulunması üzerine TİKA, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) uzmanlarından oluşan bir heyet TİKA koordinasyonunda Kırgızistan’a giderek bir ihtiyaç analizi çalışması gerçekleştirmişti. Söz konusu çalışma sonucunda, uzman heyetin raporları doğrultusunda iki ülke kurumları arasında gerçekleştirilebilecek muhtemel işbirliği alanları tespit edilmişti.

Bu kapsamda, iki ülke kurumları arasındaki işbirliğinin ilk aşaması olarak Kırgızistan Millî Bankası Ödeme Sistemleri Dairesi Başkanı Ulan Zhamalidinov ve Kırgızistan Millî Bankası Ödeme Sistemleri Kontrol ve Gözetim Bölüm Başkanı Evelina Lelevkina, Ankara’ya gelerek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirdiler.

Toplantıda Kırgız heyete Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödeme Sistemleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki birimlerin görev alanları ve işleyişi ile ilgili detaylı bilgiler sunuldu. Kırgız heyet, toplantının kendilerinde mevcut olan sistemi daha işlevsel hale getirmek adına oldukça yararlı olduğunu ifade etti.

İki ülke millî bankaları arasındaki işbirliğinden memnuniyet duyduklarını ve bunun her birim için artarak devam ettirilmesini arzu ettiklerini belirten Kırgız heyet yetkilileri, kendilerine bu imkânı sağlayan TİKA’ya ve sistemlerini daha da geliştirmek için kendileriyle işbirliği gerçekleştirmelerinden dolayı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na teşekkürlerini sunarak Türkiye’den ayrıldılar.

Sonraki Haber

Karadağ'da Iı. Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla II. Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’nun ikincisi Balkanlar’da Osmanlı Mirası ve Defter-i Hakani temasıyla Karadağ’da başladı. TİKA birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle Karadağ’da faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede İlki,...