Haberler

03 Eylül 2014

Kırgızistan Millî Bankası ile Teknik İşbirliği Devam Ediyor

Kırgızistan Millî Bankası’nın Türkiye’deki bankacılık sistemini yakından tanımaları ve kendi sistemlerinin revize edilmesine destek olunması amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) işbirliğinde gerçekleştirilmekte olan kapasite artırım programları devam ediyor.

TİKA, Kırgızistan’a yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerini sürdürüyor. Kırgızistan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA, Kırgızistan’ın çeşitli kurum ve kuruluşlarının personellerinin mesleki eğitimine yönelik projelerine devam ediyor. Bu çerçevede, Kırgızistan Millî Bankası’nın ilgili biriminde çalışan yönetici ve uzmanlar için Ankara’da TCMB tarafından “Emisyona Yönelik Çalışmalar” konulu bir eğitim programı düzenlendi.

Söz konusu eğitim programına katılmak üzere Türkiye’ye gelen 5 kişilik Kırgız heyete, TCMB uzmanları ve idarecileri tarafından Türkiye’de Nakit İşlemleri, Banknot Baskı Programı, Tahmin, Para Reformu ve Banknot Dağıtımı Politikaları konularında sunumlar yapıldı. Karşılıklı soru cevaplar ile zenginleşen ve iki ülke kurumları arasındaki farklılık ve benzerliklerin değerlendirildiği eğitim programında, heyet daha sonra Banknot Matbaası’na götürülerek yerinde gözlem ve inceleme yapmaları sağlandı.

Program bitiminde TİKA tarafından hazırlanan sosyal program kapsamında Ankara’nın tarihî ve turistik yerlerini de görme imkânı bulan Kırgız heyet, Kırgızistan Millî Bankası’nın kapasitesinin geliştirilmesi adına TİKA ve TCMB işbirliğinde sürdürülen bu eğitim programların kendileri için oldukça faydalı ve işlevsel olduğunu dile getirerek TİKA’ya ve TCMB’ye teşekkürlerini bildirdiler.

Sonraki Haber

TİKA Arnavutluk'taki Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tecrübe Paylaşım Programı doğrultusunda bir grup üniversite öğrencisine TİKA projelerini yerinde inceleme imkanı sağladı. Arnavutluk’a gelen öğrenciler, Başkent Tiran’ın yanı sıra İşkodra, Vlore (Avlonya), Elbasan, Kruja (Akçahisar), Berat...