Haberler

19 Mayıs 2014

Kırgızistan Turizm Temsilcileri Türkiye'deki Turizm Uygulamaları ile Tanıştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde, Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı’nda görev yapan 5 yetkili personel ile Kırgızistan’ın turizm sektöründe faaliyet göstermekte olan alanında söz sahibi 5 özel sektör temsilcisinden oluşan heyet için Türkiye’de bir eğitim programı düzenlendi.

TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Kırgız turizmcilerden oluşan heyet için Ankara’da düzenlenen programda, ilk iki gün boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Türkiye’de turizm mevzuatı, turizm işletmelerinin belgelendirilmesi ve denetimi, turizm yatırımları için izlenen prosedürler, turizmde tanıtım ve Türkiye’de turizm eğitimi ana başlıkları altında sunumlar yapıldı.

Teorik eğitimleri tamamlanan heyet, daha sonra turizm meslek örgütlerinden TÜRSAB, TUROFED ve JW Marriott Oteli ziyaret ederek yetkililerden sektör hakkında kapsamlı bilgi aldı. Programın ilerleyen günlerinde Ankara ve civarındaki tarihî ve turistik mekânları gezen Kırgız turizmciler, özellikle Beypazarı ziyaretlerinden büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdiler. Ayrıca heyet üyeleri, TİKA koordinasyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen söz konusu eğitim programı ile kendilerine sunulan bilgilerin Kırgızistan turizm sektörünün geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağına inandıklarını ifade ettiler.

Kırgız heyet üyeleri, ziyaretin iki ülke arasında turizm alanında geliştirilecek işbirliği için bir ilk adım niteliğinde olduğunu ve kurumlar arasında geliştirilen bu işbirliğinin artarak devam ettirilmesinin kendileri için oldukça önemli olduğunu vurguladılar. Eğitimlerini tamamlayan Kırgız heyet üyeleri, TİKA’ya ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teşekkür ederek Türkiye’den ayrıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Somalilandlı Öğrencilere Bilgisayar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Somaliland’ın başkenti Hergesa’da bir okula, 50 adet bilgisayar desteğinde bulunuldu. TİKA Somaliland’a yönelik faaliyetlerine gerçekleştirdiği projelerle devam ediyor. Bu çerçevede Somaliland’ın Başkenti Hergesa’da bulunan Hergesa Lisesi’nin TİKA tarafından donatılan bilgisayar...